Yerel SEO’ya Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur ?

Yerel SEO‘ya uygun içerik üretmek özellikle bir sektör ve bir lokasyon hedefli dijital pazarlama faaliyetleri yapan firmalar için nispeten daha kolaydır. Yerel SEO konseptinde, gerçekten hedef kitlenin beklentilerini çok iyi anlamak ve bu beklentilere yönelik etkili çözümler üretmek başarının en önemli anahtarı konumunda. Bu çözümlerin de en başında SEO uyumlu içerik üretmek geliyor. Ne kadar etkili ve harekete geçirici içeriğe sahipseniz, o kadar başarılı oluyorsunuz. Burada da çeşitli pazarlama tekniklerinden söz etmek mümkün.

Yerel pazara odaklanmış e-posta bültenlerinde, yerel olarak hedeflenen satışları veya etkinlikleri arttırmak genellikle daha kolaydır. Öte yandan doğru kurgulanmış yerel içerik, yerel SEO ve sosyal medya katılımı için çok daha önemli ve bu durum henüz dev markalarının tam anlamıyla ele geçirmediği bir boşluk olarak göze çarpıyor. Global markalar her ne kadar yerel pazarlarda faaliyet gösterse de, yerel pazara entegrasyonları KOBİ’ler kadar etkili olamıyor. Ulusal markalar için, yerel pazarda yerel hedef kitle ile birlikte yankı yaratacak içerik oluşturmak çok zorlayıcı bir görevdir. Araştırmacıların en iyileri veya metin yazarlarının en efektifi bile yerel bilgi tabanının değerini karşılayamaz. Her ne kadar yerel ortaklara sahip olunarak bu soruna geçici bir çözüm getirilmiş olsa da, bu formül her zaman işe yaramıyor.

Yerel Medya’ya Hakim Olmak

Yerel piyasada etkili olmak için yerel medyada da etkili olmak oldukça önemli. Günümüzde yerel piyasaya hitap eden sektör ve firma rehberleri, yerel kanaat önderleri ve iş adamları ile ropörtajlar, yerel hizmet sağlayan firmaların tanıtımları ile özellikle yerel medyaya hakim olmak mümkün. Ulusal yayınların aksine, yerel medya çalışmaları, lokasyon hedefli olduğu için hedef kitleye çok büyük bir başarı oranıyla ulaşabilmekte. Özellikle yerel piyasaya sıfırdan giriş yapacak firmalar için yerel medya unsurları ve gazeteciler aracılığı ile giriş stratejileri belirlemek faydalı olacaktır. Yerel piyasada doğru kişiler ile çalışmak Yerel SEO uyumlu içerik üretmelerinde oldukça önemli bir etki yaratacaktır. Diğer yandan, yerel blog yazarları, köşe yazarları, dergi editörleri, gazeteciler, video paylaşımcıları ve sivil toplum kuruluşu yöneticileri ile içerik oluşturmak yerel medyaya hakim olmak isteyen firmaların sıklıkla kullandığı metodların başında gelmektedir.

 

 

 

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir