Yerel SEO Nedir ? Nerelerde Kullanılır ?

Günümüzde küreselleşen dünyanın vazgeçilmez bir parçası haline gelen pazarlamanın şirketler için önemi oldukça fazladır. Yeni pazarlara girmek, küresel rekabete ayak uydurmak ve Pazar payını yukarılara çekmek, günümüzde her firma için oldukça önemlidir. Dijital pazarlama terminolojilerinin önemli bir parçası haline gelene SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu, günümüzde başta KOBİ’ler olmak üzere pek çok global firma tarafından da tercih edilmektedir.

Yerel SEO Nedir ?

Yerel SEO konseptine gelirsek, özellikle il ve ilçe bazında faaliyet gösteren işletmelerin çok sık kullandığı bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Bu çalışmalar ile firmalar yerel pazardaki payını arttırmak, anahtar kelimelerinde yükselmek, marka imajını geliştirmek gibi farklı çalışmaları da bir arada yürütebiliyor. Özellikle il, ilçe, semt, bölge vs. belirli bir yerleşim yeri ile kısıtlanmış ve sınırları çizilmiş, o bölgedeki insanları ve potansiyel müşteri kitlesini hedefleyen çalışmalara genel olarak yerel seo (local seo) adı veriliyor. Son derece yaygın bir konsept haline gelen yerel seo, pek çok çalışmayı da bir araya getirmektedir.

Yerel SEO Nerelerde Kullanılır ?

Yerel SEO Stratejisi Neleri Kapsar ?

Özellikle kurumsal çalışmalar için, firmanın marka değeri ve PR’ını arttırmaya yönelik SEO çalışmaları izlenmektedir. Sektörel ve yerel analiz ile başlayan sürece uygun bir yol haritası belirlenerek çalışmalara başlanabilir. Özellikle, strateji olarak hedef web sitesinin eksik olduğu noktaların tespiti, iç seo çalışmaları, tanıtım yazıları, iç linkleme ve sosyal medya çalışmaları ile süreç desteklenebilir. Sektördeki rakipleri iyi analiz etmek, yerel SEO çalışmalarında çok önemli bir yer tutmaktadır. Özellikle, rakiplerin eksik olduğu noktalara ve müşteri adaylarının onlarda arayıp bulamadığı husus ve özelliklere odaklanmak, bu çalışmalarda başarılı olunmasında kilit rol oynamaktadır. Bunun yanı sıra, AdWords yönetimi ve local marketing (yerel pazarlama) teknikleri de stratejiler arasında yardımcı rol oynamaktadır.

Yerel SEO Nerelerde Kullanılır ?

Kısaca bahsetmek gerekirse, bu konsept özellikle yerel pazara girecek veya yerel pazarda faaliyet gösteren firmalar bünyesinde kullanılmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken nokta firmanın lokasyon bazlı SEO veya sektör bazlı SEO konseptine yönelik çalışmalara yönelmesidir. Bir lokasyonda ya da sektörde hedeflediğiniz arama motoru kelimelerinde, sosyal medya ağlarında ve diğer tüm dijital mecralarda yapılan çalışmalar yerel SEO konseptinin en bilinen kullanım alanlarıdır. Genelde KOBİ’ler, e-ticaret girişimleri ve lokasyona yönelik faaliyet gösteren işletmeler bu konsepti günümüzde sıklıkla kullanmaktadır.

Yerel SEO olarak tabir edilen konsept son dönemde, özellikle küreselleşmenin artık lokal mecralardaki hedef kitlelere başarılı bir şekilde ulaşmasıyla oldukça yaygın hale gelmiştir. Yerel arama motoru optimizasyonu, bir firmanın veya e-ticaret girişiminin, belirli bir lokasyona yönelik ve genelde konumlandırmalı aramaları hedefleyen çalışmalarının tümüne verilen isim olarak tanımlanabilir. Burada genelde lokasyon hedeflemesiyle beraber sektör kombinasyonlu anahtar kelimeler tercih edilerek, bu lokasyon ve sektör bileşiminde hizmet talep eden kişilere hedefleme yapılır. Genel anahtar kelime kombinasyonu şu şekilde oluşturulmaktadır :

Durumu daha net bir şekilde ifade etmek için, Zonguldak’ta faaliyet gösteren bir nakliyat firmasını örneklem olarak kullanılabilir. Bu firma, dünyanın en büyük pazarı olan dijital ortamda lokasyonel anlamda çalışmalar yapmış olsun ve harita konumlandırmalarını başarıyla uyguladığı varsayılsın. Buna göre, bir kullanıcı “Zonguldak evden eve nakliyat” kelimesinde arama motorunda sorgulama yaptığında, bu firma rakiplerinden sıyrılarak hem dijital anlamda yaptığı yerel arama motoru optimizasyonu çalışmalarının hem de harita konumlandırma çalışmalarının sonucunda başarılı bir şekilde kendisini hedefleyen son kullanıcıya ulaşarak, hizmetini tanıtma şansına sahip olacak.

Yerel SEO özellikle son birkaç yıl içinde, özellikle akıllı telefon kullanımının artışı ve dış mekanlardaki internet kullanımının kolaylaşması göz önüne alındığında önemli ölçüde büyüme gösterdi. Organik anlamda yapılan arama motoru optimizasyonu çalışmaları ile benzer yönleri çoğunlukta olmasına rağmen, özellikle bir lokasyon hedefleme yönünden organik optimizasyonlardan ayrılıyor. Bu özelliği yerel SEO denilen konseptin, özellikle mobil kullanıcılara hitap etmesini sağlıyor. Bu konseptte kullanıcılar genelde “en yakın taksi durağı”, “en yakın eczane” vb. gibi çok çeşitli sektörlerde ürün ve hizmet ihtiyaçlarını anında giderebilmek için yaptıkları aramaların en isabetli sonucuna ulaşabiliyorlar. Son yıllarda gelişen dijital teknolojinin ve tümüyle dönüşüme uğramış pazarlama tekniklerinin en önemli faydalarından biri olan lokasyon bazlı arama motoru optimizasyonu çalışmaları ile kullanıcılar bir ürün veya hizmete ihtiyaç duydukları anda ulaşabiliyorlar.

Firmaların lokasyon bazlı optimizasyon adı verilen yerel SEO çalışmalarına olan ilgisi, özellikle mobil cihazların ve uygulamaların yaygınlaşmasıyla son dönemde giderek artıyor. Küreselleşen dünyanın hayatımıza en önemli getirilerinden biri olan dış mekanda internet kullanımı ve internet erişiminin düşük maliyetli ve kolay olması, insanların bir hizmete olan ihtiyaçlarını anında tatmin etmelerini günden güne kolay hale getirmektedir.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir