Yerel SEO Nasıl Yapılır ?

Pek çoğunuzun da bildiği gibi bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Özellikle Yerel SEO denildiğinde akla ne olduğu ve nasıl yapıldığı konseptleri gelmektedir. Buraya tıklayarak “Yerel SEO Nedir ?” adlı çalışmamızı okuyabilir, video anlatımımızı izleyebilirsiniz. Peki gelelim “Yerel SEO Nasıl Yapılır ?” sorusuna. Net bir cevabın bulunmadığı bu konsept sizin bulunduğunuz lokasyona, sektöre, marka imajınıza, rekabete ve rakiplerinizin durumu vb. kritelere göre değişiklik göstermektedir.

İşe öncelikle web sitenizin iç seo kriterlerine ve hedeflerine uygun olarak tasarlandığına emin olarak başlamalısınız. Çünkü sağlam bir altyapınız yoksa buna uygun hedeflemelerde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Örneğin link ve kategori yapısının lokasyonel ve sektörel olarak uyumlu olarak düzenlenmesi, hızlandırılmış mobil sayfalar kullanımı vb. gibi bazı iç faktörler web sitenizin Yerel SEO çalışmaları sürecinde doğrudan etkiye sahiptir. Bu aşamadan sonra lokasyon bazlı SEO çalışmaları ile ilk olarak hedef anahtar kelimeleriniz ve hedef müşteri kitlenize yönelik çalışmalara başlayabilirsiniz.

Lokasyon Bazlı SEO Nedir ?

Bu yazımızda çok detaylı anlattığımız bu konsept için Ataşehir’de bir pizzacı örneği vermiştik. Aynı şekilde kendi sektörünüzün mal ve hizmetlerini pazarlayabildiği coğrafya sizin için SEO çalışmalarına başlama sürecinde oldukça önemli. Hedef kitlenizin bulunduğu lokasyonu belirlemekle işe başlayabilirsiniz. Bu lokasyonu belirledikten sonra uygun kategorilendirme yapmak, alt hedef kelimeleri belirlemek ve buna uygun bir hizmet prosesi sağlamak oldukça önemlidir.

Sektör Bazlı SEO Nedir ?

Lokasyon bazlı SEO çalışmalarına yakın bir konsept olan Sektör Bazlı SEO çalışmaları, firmaların ve işletmelerin mal ve hizmet ürettikleri sektörlere odaklanmıştır. E-Ticaret sitelerinde yapılan kategorilendirme teknikleri ve ürün sergileme metodları aslında sektör bazlı SEO çalışmalarının kapsamına girmektedir. Burada ürettiğiniz ürün ve hizmetleri ana ve alt kategorilere ayırarak, ürün listelemeye gidilebilir. Fakat tek bir ürün ya da tek bir hizmet üreten işletmeler için, ürün ve hizmet kategorilendirmesi mümkün olmadığı için genelde one-page (tek sayfa) websiteleri tercih ediliyor. Bunun yanında ilgili mal ve hizmetin, üretim, satış, kurulum ve satış sonrası hizmetlerine yönelmek en doğrusu olacaktır.

Marka İmajı Nasıl Oluşturulur ?

Önceki yazılarımızdan biri olan “Google My Business nedir ?” başlığında marka imajı konseptinin öneminden bahsetmiştik. Marka imajı oluşturmak aslında tek bir çalışma ile mümkün olmayıp, tüm SEO bileşenlerinin bir arada kullanılmasıyla elde edilen firmaya ait müşterilerin ve pazarın gözünde oluşturduğu son intibadır. Bu algıyı iyi yönetmek etkili bir sosyal medya yönetimi ile olduğu kadar, firmanızın hedef kelimelerinde bulunduğu konumlama ile de yapılabilmektedir. Son dönemde özellikle sosyal medyanın ve dijital piyasanın dünyanın en büyük pazarı haline gelmesiyle, zamana ayak uydurmak isteyen tüm firma ve KOBİ’ler bu alanda büyük yatırımlara imza atmaya başlamışlardır. Bugün, firmaların yaklaşık %25’i bir dijital pazarlama uzmanını tam zamanlı olarak istihdam ederken, kalan %75’lik kısım bir freelancer ile çalışmayı tercih ediyor.

Marka imajı nasıl oluşturulur ?

Pazardaki Rekabeti Anlamak

Bulunduğunuz sektör ve lokasyondaki rekabeti anlamak gerçekten sandığınız kadar basit olmayabiliyor. Bunun için özel olarak bu faaliyetlerde kullanılmak için geliştirilen SEO Analizi konseptine ve Dijital SWOT Analizi çalışmalarına ihtiyacınız olacak.  Piyasada sizinle benzer sektörde faaliyet gösteren pek çok firma olabilir, bu doğaldır.

  • Peki bu durumda Nasıl Yerel SEO Yapmalıyım ?

Herşeyden önce rakip analizi premium olarak tabir edilen ücretli araçlarla yapılmalıdır. Bu konuda YerelSEO.net olarak SEO Analizi çalışmalarınıza destek oluyor, firmalarınız ve e-ticaret girişimleriniz için analizler sonucunda aldığımız geri dönüşlerden yola çıkarak size özel bir yol haritası oluşturuyoruz. Rakip analizini kendiniz de yapabilirsiniz, tabi ki profesyonel bir analiz gibi etkili olmayacaktır. Burada ilk olarak rakiplerinizin Adwords reklamı kullanıp kullanmadığı, hangi lokasyonda sıralamada kaçıncı sırada yer aldığı ve iç seo çalışmalarına ne kadar yer verdiği konularını inceleyebilirsiniz. Sosyal medyada oluşturulan marka imajı da bu rekabeti anlamakta önemlidir. Örneğin, takipçilerin firmaların ürün ve hizmetler hakkındaki yorumlarının genel analizi, ürün farklılaştırma stratejileri gerçekten büyük öneme sahiptir.

Şu ana kadar “Yerel SEO nasıl yapılır ?” sorusunun cevabını aramaya çalıştık. Temel olarak 4 ana başlıkta inceledik. Fakat yapmanız gerekenlerin yanında bir de “Yerel SEO nasıl yapılmaz ?” sorusunun cevabını da irdelemeye çalışalım.

Aslında bu sorunun cevabını, pozitif yönde sorduğumuz sorunun zıt yönüne giderek irdelemeniz mümkün. Yerel SEO çalışmaları yaparken nasıl doğal ve organik tekniklerin bize olumlu yansıyacağını düşünüyorsak, Yerel SEO nasıl yapılmakz ? sorusunun cevabını da bu durumun aksini düşünerek bulmak mümkün. Özellikle spam içeriğe yol açacak, güncelliğini kaybetmiş, yetersiz bilgi veren, gereksiz uzun ya da kısa içeriklerden oluşan sayfaların kullanımı SEO çalışmalarınıza zarar vermektedir. Bu durumun da doğal bir sonucu olarak Google üzerindeki anahtar kelime sıralamalarınız olumsuz yönde etkilenmekte ve web siteleriniz arama sonuçlarındaki görünürlüğünü kaybetmektedir.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.
themesfreedownload

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir