Yerel SEO için Anahtar Kelime Oluşturma Taktikleri

Son dönemde firmaların yerel aramalara olan ilgileri artmaya başladı. Yerel SEO kelimesinin de son dönemde giderek artan arama motorlarında sorgulama trendi sayesinde, yakın gelecekte yerel piyasalarda rekabetin hızla yükseleceğini öngörmek çok da zor olmasa gerek.  Bu artan rekabet koşullarında, lokal pazarların ihtiyaçlarına uygun bir şekilde anahtar kelime (keyword) oluşturmak, doğru sektörel ve lokasyonel bileşimi yakalamak çok önemli. Bazı firmaların belli lokasyonlarda spam yaparak kullandıkları bazı taktikler onları şu ana kadar üst sıralarda tutmaya yetti. Özellikle haritalı arama sonuçlarına hitap eden bu “lokasyon + sektör” kombinli aramalarda çoğu kişinin bilmediği, ya da bilip doğru kullanamadığı taktiklerden kısaca bahsetmek istiyorum. Taktiklerden bahsetmeden önce background olması açısından şu yazılarıma göz atabilirsiniz : Yerel SEO Nedir ? , Sektör Bazlı Yerel SEO, Lokasyon Bazlı Yerel SEO

1- Firma adı yerine “lokasyon + sektör” bileşimi kullanmak

Açıklaması ve anlaşılması kolay olması açısından sık sık yazılarımda kullandığım “Ankara evden eve nakliyat” bileşimiyle kısaca açıklamak istiyorum. Burada insanların Google aramalarında bu lokasyon+sektör bileşimiyle arama yapması oldukça muhtemel. Çoğu kişi burada nakliyat alanında hizmet veren firmaları listelemek amacıyla arama yapıyor. Arama sonuçları da bu bileşimi kullanan firmalara da üst sıralarda yer veriyor. Yani, ne demek istiyorum ?

XX Nakliyat firması hedef lokasyon Ankara olsun =

Sayfa title’sinde “XX Nakliyat Ankara” gibi bir ibare yerine, “Ankara evden eve nakliyat” ibaresini kullanmak, doğrudan sizi arama yapan kullanıcıların hedefi haline getirecektir. Tabi bu taktiği pek çok kişinin spam olarak kullandığını ve firma adını gizleyerek arama sonuçlarını manipüle ettiğini de unutmamak gerek.

 2- Arama çubuğundan yardım almak

Kaynak : google.com.tr

Özellikle alt kelime çalışması yapmak isteyen firmalar için Google’ın kendi araç çubuğu bulunmaz bir nimet olarak göze çarpıyor.

3- Yerel dizinler ve lokasyon bazlı uygulamalar

Yerel dizinleri kullanmanın en büyük avantajı, doğrudan alt kelimelerinize yönelik farklı bağlantılar almanızı sağlaması ve kullanıcı yorumlarının birinci ağızdan toplu şekilde derlenebilmesidir. Bu yolla, müşterilerinizden feedback adı verilen geri dönüşleri kolaylıkla elde edebilir, yerel pazarlama stratejilerinizde inovatif hamleleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun yanında günümüzde çokça bilinen ve kullanılan Swarm gibi lokasyon bazlı uygulamalar ile firmanızın yerel piyasada bilinirliğini arttırabilir, konum bazlı aramalarda üst sıralara çıkmayı başarabilirsiniz. Ancak bu yöntemin katkısı çoğu zaman doğrudan değil, dolaylı olarak alt kelime gruplarında ölçülebilmektedir.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir