Yerel Firmaların SEO Konusundaki Hataları Nelerdir ?

Genelde ülkemizde yerel anlamda ve sektörel bazlı faaliyet gösteren firmalar, doğrudan satış ve karlılık arttırma amacında olduğu için, müşteriler ile birebir iletişimi pas geçiyor ve bunun için SEO çalışmalarını ihmal ediyorlar. Özellikle internette satış ve hizmet potansiyeli çok fazla olan emlak, oto kiralama, eğitim, danışmanlık vb. sektörlerde faaliyet gösteren firmalar, yeterli SEO çalışmaları yapmadıkları için aylık olarak milyonlarca potansiyel müşteriyi kaçırıyorlar.

Hedef Müşteriyi Nasıl Iskalarsınız ?

Müşterinin aradığı hizmeti yansıtan kelimede eğer aramalarda yeterli bir sıralamanız yok ise, hedef müşteriler web sitenizi asla görmeyecektir. Örneğin; Ankara’da evden eve nakliyat işletmesi işletiyorsunuz ve ayda onbinlerce kişinin Google üzerinden “ankara evden eve nakliyat” kelimesini aradığını biliyoruz. Eğer bu kelimede iddialı bir web siteniz ve yeterli çalışmanız yoksa tam olarak on binlerce müşteriyi ıskalamış olacaksınzı.

En Önemli Hatalar Neler ?

KOBİ’lerin ve nispeten küçük işletmelerin yaptıkları hataların en başında hedef bir müşteri grubu belirlememek ve bu gruba hitap eden bir web sayfası hazırlamamak geliyor. Bunun yanı sıra profesyonellikten uzak tasarlanmış web sayfaları, kullanıcıların iletişime geçmek istediklerinde muhatap bir telefon, form vb. bulamamaları da diğer önemli hatalardan. Ayrıca, sosyal medyayı hiç ya da yetersiz bir şekilde kullanmak, müşteri etkileşimini oldukça olumsuz etkileyen faktörlerden biri. Kendinizi düşünün, sosyal medyada hiç bir kullanıcı yorumu olmayan ve profesyonel – kurumsal bir web sayfası olmayan firmalardan hizmet almak ister misiniz ? Bu sorunun cevabı da tam olarak yapılan hataların çıkış noktası.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir