Yerel Aramalara Uygun Websitesi Oluşturmak

Yerel aramalar günümüzde arama motorlarının konum verilerine göre hesaplanan en alakalı sonuçları kullanıcılara sunmasının bir yoludur. Örneğin bir caddedesiniz ve en yakın taksi durağını bulmak istiyorsunuz. Konum bildiriminiz açık olduğu takdirde, Google arama motorunu açarak sadece “taksi” yazmanız sizin için yeterli olacaktır. Bu arama sonucunda en yakın taksi durakları haritalı bir biçimde saniyeler içinde karşınızda olacaktır.

Örnek bir “taksi” araması

Yerel aramalar, rekabetin daha küçük olduğu lokal işletmeler için de mükemmel bir araçtır, çünkü yalnızca aynı lokasyonda bulunan diğer işletmelerle rekabet etmektesiniz. Bir arama sonucunda sahip olduğunuz görünürlük ne kadar iyiyse, tıklama ve dönüşme olasılığı o kadar yüksektir.

Yerel arama sonuçları, Google’daki iki farklı yolla gösterilir: yeni Google döngüsü veya listeleme biçimi. Carousel formatında organik ve ücretli listeler bulunur ve aynı zamanda yerel varış yerlerine göre çizilen bir harita da içerir. Ayrıca bazen önemli bilgileri (adres, telefon numarası ve incelemeleri) kolayca görmeyi kolaylaştıran ayrıntılı bir liste kullanılır. Aşağıda 7 adımda aramalar için Yerel SEO önerilerini görebilirsiniz.

Yerel SEO’nuzu Hazırlamaya Başlayın

1. Google MyBusiness kullanın :  İşletmenizi Google haritalara ekleyerek, çalışma saatlerinizi, tam konumunuzu, telefon ve internet sitenizi ekleyerek ilgili anahtar kelimeyi tetikleyen aramalarda haritalı sonuçlarda çıkabilirsiniz. Bu konuda hazırladığımız detaylı rehber için buraya tıklayın.

2. Hizmet ve ürünleri kategorilere ayırın :  İşletmenize ait ürün ve hizmetleri nasıl kategorize ettiğinize özel dikkat gösterin. Ana kategoriler ve alt kategoriler kullanmak hedef kitlenizin içeriğe çok daha kolay ve hızlı erişebilmesine olanak sağlar. Burada aynı zamanda işletmenizi Google MyBusiness’e eklerken yine hizmet sektörünüzle alakalı doğru kategoriyi seçmek de önemlidir.

3. Ulaşılabilir olun : İşletmenizin web’de tutarlı bir şekilde listelendiğinden emin olun. Bu, yerel hesaplarınıza, dizin listelemelerinize ve işinizin diğer tüm sözlerine gelince, adınız, adresiniz ve telefon numaranızın aynı olması gerektiği anlamına gelir.

4. Coğrafi terimleri dikkatli seçin :  Burada özellikle il-ilçe ayrımından çok mahalle-cadde-sokak ayrımı da oldukça önemlidir. İnsanların hizmet verdiğiniz bölgeyi semt vb. olarak nasıl tanımladıklarına uygun ipuçları seçmeniz, lokasyon olarak etrafınızdaki yerleri referans vermeniz oldukça faydalıdır. Örnek verirsek : Örnek mah. Deneme sokak No : 66/1 Postane karşısı Çankaya/Ankara

5. İncelemeleri değerlendirin : İncelemeler çoğu zaman arama sonuç ekranının sağ tarafında yer alır ve kullanıcılar firma hakkında olumlu-olumsuz görüş yazmakta özgürdür. İyi değerlendirmelerinize pek bir şey yapmazsınız, ancak genel olarak daha fazla inceleme yapmak daha sağlıklı sonuçlar verir. Burada olumsuz görüş ve önerileri de dikkate almalısınız. Google günümüzde kullanıcı incelemelerine yerel arama söz konusu olduğunda bir sıralama faktörü olarak bakıyor.

6. Etkili bir website tasarımınız olmalı :Özellikle yerel aramalara hitap ediyorsanız, kolay ulaşılabilirlik oldukça önemli. Bunun yanında yöresel fotoğraflar, öğeler, yiyecekler vb. ürünler bu süreçte işinizi kolaylaştıracaktır.

7. Yerel bir SEO şirketiyle anlaşın :  Bütün bu adımlar kendi bünyenizde yaptığınızı varsayalım. Buraya kadar herşey tamam. Peki ya Google’ın her geçen gün değişen algoritmalarını takip etmek, yurt dışı değerlendirmelerine sahip olarak, değişen durumlara göre strateji belirlemek yerel pazarlarda tek başınıza mümkün olmayabilir. Bugün çalışan bir yerel arama tekniği bundan 6 ay sonra çalışmayabilir. Bu nedenle yerel bir SEO firmasıyla anlaşarak size özel güncel çözümleri talep ederek, değişen algoritmalara göre pozisyon almalısınız.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir