Yapay ve Doğal SEO Nedir ?

Öncelikle spam bir site açmıyorsanız, ki bana göre bunun bariz örnekleri –film izle,dizi izle- vs. keyword sahibi sitelerdir, markalaşma denen şeyin yapay optimizasyon yöntemleriyle elde edilemeyeceğini görmüş olmanız lazım. Yani özgün içerikten ziyade -user friendly- içerik oluşturdaysanız, okuyucu sitenizde daha fazla zaman geçirir. Bu da marka değerinizin artmasını ve kullanıcıların gözünde nispeten hafızalarda yer edici bir -brand image- oluşturmanızı sağlar.

Bugün pek çok sektörde marka olan (gerek kurumsal,gerekse bireysel) web sitelerinin seo çalışmalarına yeni açılmış sitelerden daha az önem verdiğini bilmenizi isterim. İstisnalar tabii ki vardır fakat içinde bulunduğum pek çok kurumsal firmadan gözlemlediğim husus bu. Çoğunun -seo- denen kavramdan haberi dahi yok.  Olanlar da hiç yükselme kaygısıyla bu işte -uzman- diye tabir edilen kişilere gereksinim duymamış ve duymayacaklar da 🙂

Kurumsal şirket yöneticileri tek bir soruya çözüm arıyor ve bütün ar-ge hizmetlerini bu soruyu cevaplamak için kullanıyor.

“İnsanlar bizim ürünlerimiz ve hizmetlerimizden memnun mu? “

“Doğal seo nedir ?” sorusunun cevabı yukarıdaki sorunun da cevabı aynı şekilde.

Kısa Zamanda Yükselirken Unutulanlar

Kısa sürede sizi yükselteceğini iddia edenler artık günümüzde bazı basit yöntemlerle kısa vadede bunu başarabilmektedir çoğu zaman. Internet üzerinden satın aldığınız çeşitli tanıtım,backlink,imleme vs. paketleri sizi kısa zamanda hedef kelimelerde yükseltir. Tabii siz de müşteri olarak kısa ve orta vadede büyüsüne kapıldığınız bu durumun bir mucize olduğunu sanarsınız ki işin gerçeğinin öyle olmadığını bizzat –uzman- olarak tabir edilen arkadaşlar söylüyor. Ben objektif bir gözlemci olarak, doğal seo olmadan kalıcı olmanın zor olduğuna inananlardanım ki bunun da yüzlerce farklı sektörde örnekleri mevcut. Unutmayın ki, sıralamalarınızın artması kullanıcılarınızın memnuniyet seviyesiyle doğru orantılı artmadığı sürece başarılı olamayacaksanız.

İbretlik Tespitlerim

Gelelim zurnanın -zırt- dediği yere ; birazdan anlatacaklarım tamamen benim fikrimdir ilavesini yaparak sözlerime başlayayım.

Seo denen şeyin ticari amaçlar için kullanılmasını sevmeyen ve bunu hiçbir zaman ticari amaçlarıma hizmet etmesi için kullanmayacak biri olarak ana tespitim : Seo ; uzun vadede en az hata yapanın kazandığı bir strateji oyunudur. Yani şöyle ki,özellikle kurumsal anlamda nispeten büyük paralar harcandığı için öncelikli olarak kurumsal çalışanlara lafım, seo danışmanları olarak tabir edilen bir takım kişilerle çalışırken sizi kısa dönemde yükseltmekten ziyade sizi hata yapmaktan korumalarını isteyin onlardan. Sizin kurumsal kimlik olarak odaklanmanız gereken şey,optimizasyon vb. konularından çok kaliteli bir hizmet sunabilmek. Yani kullanıcıların sizde istediğini bulabilmesi ve rahat erişebilmesi. Mutlaka kullanıcıların –feedback- leri sizleri bu konuda yapacağınız ar-ge işlerinde doğruya yönlendirecektir. Arama motoru optimizasyonu işlemleri bu aşamanın tamamlanmasından sonra geliyor.

Pek çok seo işi yapan arkadaşın söylediği gibi kısa zamanda nispeten rekabetin orta veya düşük seviyelerde bulunduğu keywordlerde yükselmek mümkün. Yapay seo diye tabir ettiğim ve tamamen kelime yükselme odaklı çalışmaların kısa vadede başarı getirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Önemli olan bana göre; yükseldiğiniz sıralarda tutunmak ve kalıcı olmaktır. Burada doğal seo olarak tanımlamış olduğum kavramlar işin içine girecektir ve rekabet halinde olduğunuz marka olma yolunda size göre nispeten –user friendly- olarak görünen rakipleriniz zaman içinde sizin yaptığınız hataları yapmayarak üst sıralarda görüneceklerdir.

 

Basit Bir Doğal&Yapay Seo Örneği

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir