Web Sitesi Kurulduktan Sonra Neler Yapılmalı ? – Ders 3

Pek çok kişinin aklındaki önemli sorulardan biri de şu :

Web sitesini kurduk, şimdi ne yapacağız ?

Öncelikle web sitesinin  teknik olarak kurularak, ilgili kurumsal bilgilerin güncellenmesinden sonra yapılacaklar önemli bir yer tutar. Aslında tam da bu noktada Dijital pazarlama çalışmalarına başlanıyor diyebiliriz. Bu nokta aynı zamanda site içi ve dışı teknik işlemler ile birleştiğinde Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) çalışmalarının da başlangıç noktasıdır. İşte tam bu noktada hem içerik olarak, hem iç  hem de dış SEO çalışmalarına başlayabilirsiniz.

Google Webmaster Tools’e kayıt olun

Bu adresten ulaşabileceğiniz bu webmaster araçlarına bir gmail hesabı ile ücretsiz kayıt olmak mümkün. Search Console ile birlikte önemini bir kat daha yükselten bu araçlar ile manuel olarak site haritanızı (sitemap) Google’a tanıtabilir, aynı zamanda Google gibi getir işlevini kullanarak anlık olarak indexlenme talebinizi iletebilirsiniz.

Google Analytics Kullanın

Google Analytics uygulaması tamamen ücretsiz olup, web sitenizi doğruladıktan sonra anlık olarak istatistiklerini görüntüleyebilirsiniz. Ziyaretçilerinizin hangi kaynaklardan, hangi kelimelerden, hangi coğrafi bölgelerden sitenize geldiğini görmeniz ve analiz etmeniz için vazgeçilmez bir araçtır.

Mobil Uyumluluğu kontrol edin

Günümüzde Google algoritmalarının en çok dikkat ettiği mobil uyumluluk konsept olarak, web sitenizin mobil cihazlarda sağlıklı bir şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Günümüzde ziyaretçilerin yaklaşık %70’inin akıllı telefon ya da tablet üzerinden web sitelerine bağlandıkları biliniyor. Bu nedenle mobil uyumluluğunuz tam ve eksiksiz olmalıdır.

Blogunuza düzenli içerik ekleyin

Örneğin, elektronik ev aletleri satan ve bu sektöre yoğunlaşmış bir e-ticaret siteniz var ve ana satış kategorilerinizden biri de mutfak robotları. Blog sayfanız için örneğin, “Mutfak robotu nasıl kullanılır ?” başlıklı bir yazı hazırlayabilir, yazı içinde de kategorinize iç bağlantılar ekleyebilirsiniz. Bu yöntem de günümüzde en önemli SEO tekniklerinden biri olan site içi SEO çalışmalarının ana konseptlerinden biridir.

Tanıtım yazılarını unutmayın

Son olarak, aslında site dışı SEO çalışmalarının en önemlilerinden biri benzer sektörlerde web sitenizi ve hizmetlerinizi tanıtıcı tanıtım yazıları almaktır. Fakat doğrudan rakiplerinizden tanıtım yazısı almanız çoğu zaman imkansızdır. Bunun yerine alt başlıklardaki rakiplerinize yönelebilir ya da kendi rakibinizi kendiniz yaratabilirsiniz. Rakip yaratmak ve yerel link inşası hakkındaki makalemiz için tıklayın.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir