UX ve UI Nedir ?

UX ve UI günümüz pazarlama dünyasının en önemli kavramlarından ikisidir. İngilizce dilinde user interface (UI) ve user experience (UX) olarak adlandırılan konseptlerin Türkçe karşılığı ise kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi. Pek çok konuda birlikte kullanılmasına rağmen bu iki kavram birbirinden ayrılmaktadır.

UI kavramı genel olarak kullanıcı arayüzü tasarımı anlamına geliyor. Bu nedenle çevrenizde pek çok konuda UI kavramı gereği yapılan çalışmaları genel hatlarıyla görebilirsiniz. Örneğin bir bilgisayar, bir televizyon ya da cep telefonu tasarımı bu arayüz tasarımlarına örnek verilebilir. Sadece bu arayüzü sayesinde bile milyonlarca satılan ürünler mevcuttur, örneğin bir kişi tasarımını çok sevdiği bir bilgisayarı ya da telefonu satın alıyorsa, ürünü UI olarak son derece başarılı gördüğünü söyleyebiliriz.

UX ve UI Nedir ?

UX kavramı hakkında ise Türkiye’de gerçek bir profesyonel bulmak oldukça zor, çünkü dünyada da oldukça yeni ve gelişmekte olan bir konsept. Kullanıcı deneyimi anlamına gelen UX, tam olarak kullanıcıya ne hissettirildiği ile ilgilidir. Örneğin, son model bir telefon kullanıcısının işlerini hızlıca çözüyor ve ona bu deneyim sonunda iyi hissettiriyorsa, UX başarılı olmuş demektir. Genel olarak tüm SEO çalışmaları, dijital pazarlama çalışmaları, website tasarımı vb. gibi işlerin amacı kullanıcı memnuniyeti arttırarak pazarlama ve satış kanallarını daha efektif kullanmaktadır. Bunun da doğrudan faydası firmaya olacağından, UX konusunda başarı sağlamış firma hem kar elde ederken hem de sadık müşteri portföyüne bir yenisini eklemiş olur.

 

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir