Türkiye’de KOBİ’ler Neden Büyüyemiyor ?

Türkiye’de küçük ve orta büyüklükteki işletmeler yani KOBİ’ler yeteri kadar büyüyemiyor ve istediği pazarlara doğru zamanda açılamıyorlar. Sizler de mutlaka çevrenizde pek çok firmaya tanık olmuşsunuzdur, 10 yıl önce hangi pozisyondalar ise, bugün de aynı pozisyonda konumlanıyorlar. Bu durağanlık işlere, iş kalitesine ve pazar paylarına da yansıyor. Tabi ki, işini iyi yapan ve günümüz dünyasına ayak uyduran firmalar hızlı bir şekilde pazar paylarını ve müşteri kitlelerini arttırıyor, bu tarz firmaları tenzih ediyorum. Fakat ne gerçek dünya 10 yıl önceki dünya ne de dijital dünyada 10 yıl öncesinin izlerini görmek mümkün. Artık tam anlamıyla küreselleşme aşamalarında hızla yol alan dünyanın beraberinde getirdiği yeniliklere ve değişimlere ayak uyduramamak firmalar ve işletmeler için yerinde saymanın en bariz nedeni. Ülkemizde KOBİ’lerin yalnızca %20’lik bir kısmının başarıyla dijital dünyaya entegre olduğunu gözlemliyoruz. Yarı entegre sağlayan fakat büyük eksiklikleri bulunan kesim de ülkemiz KOBİ’lerinin %40’lık bir kısmını oluşturuyor.

Peki Neden Büyüyemiyoruz ?

Dünyada son 10 yılda gelişen dijital pazarlama konsepti, dünyanın en büyük pazarının dijital ortamlar olmasını sağlamıştır. Dijital ortama ayak uyduramayan firmaların büyüyemeyeceği artık dünyada bütün pazarlama uzmanlarının ortak görüşü haline gelmiştir. Örneğin, işlek bir caddede bir mağaza işletiyorsunuz. Bu tam olarak şu demek: Hedef kitleniz sadece o caddeden geçenler ve mağazanızı o kentte bilen kişiler. Ayrıca sadece mesai saatlerinizde müşterilerinize satış yaparak hizmet verebiliyorsunuz. Fakat, şimdi bir e-ticaret web sitenizin olduğunu ve 7/24 ülkenin her yerinden sipariş kabul ettiğinizi düşünün. Internet dünyası, bugün gezegenimizin en büyük pazarıdır. Doğru bir yatırım ile bir kaç aylık bir süreç içerisinde, internet mağazanızın en işlek mağazanızın cirosunu geride bıraktığını görmeniz ve bunun herhangi bir limitinin olduğu anlamanız muhtemel.

Dijital Pazara Nasıl Entegre Olabilirim ?

Öncelikle Dijital Pazarlama konseptini anlamak ile işe başlayabilirsiniz. Akıllara hemen şu soru geliyor :

“Internet sitemi açtım, ürün ve hizmetlerimi ekledim, işim bitti mi ?”

Aslında cevap oldukça açık, işiniz tabi ki bitmedi, aksine yeni başlıyor. Bir e-ticaret sistemi kurmak ya da klasik bir kurumsal web sitesi açmak yapmanız gerekenlerin sadece ilk adımıdır. İlk adımı attıktan sonra firmanız için doğru bir dijital pazarlama stratejisi oluşturmalısınız, burada da temel amacınız hedef müşteri kitlesini web sitenize çekerek satışlarınızı ve cironuzu arttırmak olacak. Herşeyden önce SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu konseptiyle tanışmalısınız, bunun yanı sıra Yerel SEO ile de tanışarak faaliyet gösterdiğiniz lokasyon ve sektör ile alakalı çalışmalara başlayabilirsiniz.

SEO ve Yerel SEO Nedir ?

Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO kelimesi web sitenizin dünyanın önde gelen arama motorlarında hedef kitlenizi oluşturan anahtar kelimelerde daha iyi sıralamalarda yer almak ve daha büyük bir hedef kitleye ulaşmak için yapılan çalışmaların bütününe verilen isimdir. Bu alanda yaptığınız tüm dijital pazarlama çalışmaları da aslında SEO konseptinize dahildir. Burada çeşitli arama motorlarında daha iyi konumlarda ve daha üst pozisyonlarda hedef kitleye ulaşmak için yapacağınız bütün çalışmalar SEO kapsamında değerlendirilebilir.

Yerel SEO konsepti ise bir sektör ve bir lokasyon ağında faaliyet gösteren firma ve işletmelerin daha geniş bir hedef kitleye ulaşmak için hem kendi sektörlerine hem de faaliyet gösterdikleri lokasyona özel yaptıkları arama motoru optimizasyonu çalışmalarını kapsar. Bu alanda Yerel SEO Uzmanı olarak hizmet veren kişi ve firmalar firmanın lokasyonel bazda hedef kitlelerine ulaşabilecekleri anahtar kelimelere odaklanır. Örnek vermek gerekirse ; Ankara’da faaliyet gösteren bir şehir içi nakliyat firmasının Ankara evden eve nakliyat kelimesinde yerel SEO çalışmaları yapması. Burada örnekten anlaşıldığı üzere, bu çalışmalar hem sektör hem de lokasyon bazlıdır.  Yerel SEO Danışmanlığı konsepti hakkında daha detaylı bilgi ve çözümler için buraya tıklayınız.

Müşteri Gibi Düşünün

Dijital pazarlara entegre olmak aslında sandığınız kadar zor değildir. Örneğin, ahşap oyuncak sektöründe imalat işi yapıyor ve aynı zamanda ürünlerinizi de pazarlıyorsunuz. Kendi alanınızdaki rekabeti görmek için Google’a ahşap oyuncak yazarak bir arama yaptınız ve rakiplerinizi gördünüz. Şimdi kendinizi bu alanda ürün satın almak isteyen bir müşteri yerine koyun ve arama motorlarında aratın. Tabi ki önce ilk sıralarda çıkan web sitelerine tıklarsınız ve bu firmaların ürünlerine göz atarak alışveriş yaparsanız. Bu anlamda bu hedef kelimelerinizde üst sıralara tırmanmak için profesyonel destek almalısınız. İşlerinizi büyütmenin ve yeni bir pazara açılmanın en kolay ve en az maliyetli yolu dijital pazarlama faaliyetleri alanında çalışmaya başlamaktır.

Sonuç olarak, Türkiye’de KOBİ olarak bilinen küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyüyeme nedenlerinin en önemlisi gelişen dijital pazara ayak uyduramamasıdır. Bu anlamda bu yazımızda firmaların SEO ve Yerel SEO konseptleriyle tanışarak bu entegrasyon süreçlerini başarıyla yönetmeleri gerektiğini anlattım.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir