Site içi SEO Ne Anlama Geliyor ? – Ders 4

Site içi SEO denildiğinde akla gelen şeylerin başında gelen keyword, meta tag, description vb. gibi kavramlar son dönemde popülaritesini kaybetmeye başlamış durumda. Şüphesiz web siteniz için oldukça kritik öneme sahip temel bileşenleri yakından tanıyalım :

Keyword (Anahtar kelime) : Web sitenizin sahip olduğu anahtar kelimeye verilen isimdir. Örneğin, nakliyat işletmesi işleten bir firmayı ele alırsak, “evden eve nakliyat” anahtar kelimeniz olacaktır.

Meta Tag (Etiket) : Web sitenizin arama motorlarına site içeriği hakkında bilgi sunduğu etiketlerdir.

Description (Açıklama) : Web sitenizin ana faaliyet alanlarını tanıtan ve genelde tek cümleden meydana gelen tanıtım yazısıdır.

Şimdilik bu yukarıda saydığımız özellikler hemen hemen standart tüm web sitelerinde bulunmaktadır. Özellikle WordPress kullanıyorsanız, All in one seo ve ya Yoast seo gibi eklentiler ile manuel olarak bu ayarları rahatça yapabilir, ayrıca yazı ve sayfalarınız için çözümler üretebilirsiniz.

Son dönemde site içi SEO anlayışı oldukça gelişmiş olup, blog yazıları ile web site kategorileri, sayfalar ve sunulan hizmetler linklenerek daha sağlıklı bir iç linkleme sağlanmaktadır. Örneğin ; yine bir nakliyat işletmesini ele alalım ve temel hizmetlerinizden biri de şehir içi evden eve nakliyat işi olsun. Burada hazırladığınız bir yazıyı blogda paylaşırken başlığı :

“Şehir içi evden eve nakliyat için nasıl randevu alınır ?”

“Şehir içi evden eve nakliyat fiyatları ?”

Vs. gibi güncel bilgileri ve işletmenizin uyguladığı çözümleri paylaşan bir şekilde ayarlamalı ve içerikte de yine hizmetiniz hakkında tüm detayları paylaştığınız kategori ya da sayfaya iç linkleme yapmanız site içi sirkülasyonu arttıracaktır. Hizmetiniz hakkında paylaştığınız içerikleri güncel fotoğraf ve videolar ile birlikte aynı zamanda iletişim bilgilerinizi (e-mail, telefon) paylaşmanız yine oldukça faydalı bir iç linkleme çalışmasıdır. Bu şekilde tüm kategorilerinize blog yazılarınız içinden iç linkleme yapabilirsiniz.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir