Site Dışı SEO Nedir, Nasıl Yapılır ? – Ders 5

Günümüzde SEO dünyasına baktığınızda site dışı çalışma konseptinin, iç linkleme ve iç SEO çalışmalarına oranla oldukça geniş bir alana yayıldığını söylemek mümkün. Site dışı çalışmaların başında gelen tanıtım yazısı, backlink ve sosyal medya çalışmaları günümüzde oldukça önemlidir, fakat sıralamalarda yükselmek için algoritmalar geçmişe oranla oldukça karmaşıktır.

Kullanıcı dostu siteler üretin

Aslında iç – dış SEO çalışmalarının temel amacı kullanıcı dostu siteler üretmek, içerikleriniz hakkında geniş bilgiler sağlamak, iletişim kanallarını ulaşılabilir ve açık tutmak olmalıdır. Kullanıcı ve müşteri memnuniyeti ortak olarak ancak bu şekilde sağlanabilir. Özellikle, kullanıcılar tarafından firmaların mal ve hizmetlerine kolay erişilebilen web siteleri oldukça popüler ve Google’ın gözünde değerlidir.

Tanıtım Yazılarının Avantajları Nelerdir ?

Tanıtım yazılarının öncelikle benzer sektörde faaliyet gösteren firma ve web sitelerinden alınmasının oldukça zor olduğunu söylememiz gerekiyor. Çünkü, kimse doğrudan bir rakibine tanıtım yazısı vermek istemez. Bu nedenle sektörünüzde ticari amacı olmayan sitelerden ve ya nispeten benzer kategorilerde faaliyet gösteren sitelerden tanıtım yazısı alınabilir. Tabii, tanıtım yazısı alınacak sitenin SEO açısından değerli ve özgün bir site olması da oldukça önemli. Spam içerik üreten bir siteden tanıtım yazısı almanızın faydanın aksine zararı olacaktır.

Backlink Nedir, Ne işe yarar ?

Kısaca bahsetmek gerekirse, başka sitelerden alınan geri bağlantılara backlink adı verilir. Bu bağlantılar bir nevi anahtar kelimenize bağlantı sağlayarak, referans işlevi görür.

Sosyal Medyada Aktif Olun

Sosyal medya artık günümüzde en yoğun kullanılan mecradır ve dünya genelinde milyarlarca kullanıcıya sahiptir. Büyük sosyal medya platformları da marka imajı ve müşteri desteği açısından oldukça değerlidir. Eğer siz de işletmenizin sosyal medyada aktif olmasını istiyorsanız, bu konuda profesyonel yardım alabileceğiniz gibi, kendiniz de sosyal medya hesapları oluşturarak yönetebilirsiniz. Ayrıca sosyal medya yönetimi kategorisindeki makaleler  ve ipuçları da size yardımcı olabilir.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir