Şirketlerin Dijitalleşmesinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Günümüzde artık firmalar için vazgeçilmez bir zorunluluk haline gelen dijital pazara entegrasyon konusunda işletmelerin büyük bir çoğunun başarılı bir şekilde bu süreci yönetemediğini görüyoruz. Dijital pazara entegrasyon özellikle köklü bir geçmişe sahip firmalar tarafından gereken yatırım ve danışmanlık ile kısa sürelerde tamamlansa da, ülkemizde faaliyet gösteren KOBİ’ler için bu durum pek de geçerli değil. Şirketlerin dijitalleşme aşamalarında firmalar arasında doğru bilinen yanlışları şu şekilde sıralayabiliriz :

Web sitesini kurduk,herşey bitti! E daha ne yapalım ?

Aslında tam olarak herşey yeni başlıyor. Web sitesi kurarak, firmanızın iletişim bilgileri ve hizmetlerinizi tanıttığınızda herşeyin bittiğini sanıyorsanız gerçekten yanılıyorsunuz. Henüz sadece ilk adımı attınız ve yapılacak çok fazla şey var. İlk olarak Dijital SWOT Analizi konseptiyle tanışabilir ve hedef kitlenizi belirleyerek işe başlayabilirsiniz. Hedef kitlenizin ve güçlü-zayıf yanlarınızın belirlenmesinin ardından dijital pazarlama stratejisi oluşturarak arama motoru optimizasyonu konseptiyle tanışabilirsiniz. Bu noktada hizmet verdiğiniz sektör ve lokasyon hedefli olarak Yerel SEO çalışmalarına start verebilirsiniz.

Bize internetten müşteri gelmez !

Dünya ekonomisinin günümüzde %25’lik kısmını dijital ortamda yapılan alışverişler oluşturuyor. Ülkemizde de bu oran her geçen gün artıyor ve her geçen dakika rakipleriniz dijital ortamdaki pazar paylarını arttırıyorlar. Peki siz neyi bekliyorsunuz ? Pek çok firmanın artık tamamen dijital ortama adapte olduğu, e-ticaret girişimlerinin hızla kurumsallaştığı, kurumsallaşan firmaların hızla internet reklamcılığı yaptığı, günden güne artan teknoloji kullanıcısının arttığı ve her hafta bir dijital teknoloji konferansının yapıldığı Türkiye günümüzde dünyanın teknolojiyi en aktif kullanan ülkelerinden biri. Büyük küçük şehir fark etmeksiniz, 7’den 70’e herkesin elinde bir akıllı telefon var ve herkes aktif internet kullanıcısı. Bu kullanıcıların sokakta dolaşırken, en yakın taksi durağı, en yakın restaurant vb. gibi milyonlarca arama yaptığı arama motorlarında sizin firmanıza ulaştığını düşünün. Burada firmanızın hedef kitlesine yönelik lokal çalışmalar ile müşteri portföyünüzü genişletmeniz mümkün ve düşük maliyetleri.

Internet reklamları faydalı olmuyor !

Neden olmasın ? Gerçekten hedef kitlenizi doğru seçtiğinizde ve buna göre bir açılış sayfası deneyimi sağladığınızda, internet reklamcılığı oldukça karlı bir yatırımdır. Başta Google AdWords reklamları olmak üzere pek çok reklam uygulaması dünyada firmaları, yayıncılarla buluşturmaktadır. Bir reklam kampanyası oluşturduğunuzda, yeterli anahtar kelime, lokasyon ve yaş-cinsiyet hedeflemesi ve zaman aralığı belirlediğinize emin olmalısınız. Ayrıca, reklam uzantıları ve özel hedefleme seçenekleri kullanarak ölçülebilir ve geliştirilebilir reklam stratejilerine sahip olabilirsiniz.

Google araçlarını kullanmıyorum, faydası da yokmuş zaten !

Ülkemizde arama motoru pazarının %95’ine sahip olan Google’ın kendi sağladığı araçları kullanmanın ne kadar faydalı olduğunu tartışmaya bile gerek yoktur. Bu araçlar ile pek çok site içi ve dışı analizi yapabildiğiniz gibi, Google’ın gözünde sitenizin değerini anlayarak buna göre hareket etmeniz mümkün olmaktadır.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir