Sektörel SEO Nedir ?

Sektörel SEO belirli bir sektörde, geniş bir ürün veya hizmet yelpazesinde ana kelime ve alt kelime kombinasyonlarında yapılan optimizasyon çalışmalarına verilen isim olarak tanımlanabilir. Bu çalışma kapsamında belli bir ürün konsepti ele alınarak, ürün ve özellik farklılaştırmasına dayalı ana kelimenin yanında alt kelimeler de hedeflenerek optimizasyon çalışması yapılır. Diğer tüm optimizasyon çalışmalarında olduğu gibi sektörel optimizasyon çalışmalarında da, temel amaç daha fazla hedef kitleye ulaşmaktır. Burada da ürün – hizmet segmentinin genişletilmesi ile bu amaca ulaşılmaya çalışılır. Günümüzde pek çok konuda ürün ve hizmet satışı yapan, farklılaştırmış ürün satışı konseptini belirlemiş e-ticaret girişimleri tarafından bu konsept aktif olarak kullanılmaktadır. Her geçen gün dünyada artan e-ticaret girişimlerinin doğurduğu yüksek rekabet koşulları da sektörel SEO çalışmalarını daha önemli bir hale getirmektedir.

Şekilde bulunan örnekleme göz atıldığında, ayakkabı sektöründe arama motoru optimizasyonu yapan bir firma ana anahtar kelimesini “ayakkabı” olarak belirlemiş ve “erkek ayakkabı”, “kadın ayakkabı” ve “çocuk ayakkabı” terimlerini de alt kelimeler olarak belirlemiştir. Burada temel amaç, ürün yelpazesini genişleterek spesifik olarak arama yapan kullanıcılara başarılı bir şekilde ulaşarak, firmaya ait ürünleri tanıtmaktır. Sektörel bazda yapılan bu çalışmada yapılan ürün çeşitliği, ne kadar hedef kitle ile buluşuyorsa, başarı da o yönde doğru orantılı olarak artmaktadır.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir