Sektör Bazlı Yerel SEO Hakkında

Daha önceki yazılarımızda Yerel SEO konseptinin iki ana noktaya birlikte yöneldiğini açıklamıştık. Bunlardan biri hizmet verilen lokasyon için uygulanırken, diğeri ise sektörel çalışmalar için uygulanmaktadır. Sektör bazlı yerel SEO konsepti, sektörün mal ve hizmet üretimi sonucunda kar elde etmeyi amaçladığı hedef sektöre yönelik, bu faaliyet alanını kapsayan çalışmaları kapsamaktadır. Özellikle sektörel SEO çalışmalarında, firmanın faaliyet alanları ve alt kategorileri ön plana çıkar. E-ticaret sistemleri için kategorilendirme konusundan daha önce bu yazımızda bahsetmiştik. Bu tarz sistemler, sektör bazlı SEO çalışmalarına öncülük etmektedir. Ön plana çıkan husus ise ürün bazlı sıralama konseptidir. Tam bu noktada akla çok önemli bir soru geliyor ?

Eğer firma tek bir alanda üretim yapıyor ve ya hizmet veriyorsa ne yapmalıyım ?

Bu tür tek  bir hedef odaklı çalışan web siteleri genellikle one-page adı verilen tek sayfadan oluşan tasarımları tercih ediyorlar. Burada ürün kategorilendirme ve çeşitlendirme çalışmalarının yerine, hizmet süreçleri, satış öncesi ve sonrası hizmetler, teklif formları, fiyat listeleri ve müşteri iletişimi alıyor. Tek ürünü başarılı bir şekilde pazarlamaya yönelik faaliyetler ana odak nokta olarak karşımıza çıkıyor. Sektör bazlı SEO konseptinde ayrıca UX ve UI adı verilen kullanıcı deneyimi ve arayüzü geliştirme çalışmaları da oldukça önemli bir yer tutuyor.

Sonuç olarak, aynı lokasyon bazlı SEO çalışmaları gibi sektör bazlı çalışmaların da amacı, sektöre ait anahtar kelimelerde daha iyi konulara gelebilmek ve daha büyük kitlelere ulaşabilmektir. Sektör bazlı SEO çalışmalarımızı yakından izlemek için web sitemizde yer alan Yerel SEO Danışmanlığı sayfamıza göz atabilir, ücretsiz olarak teklif alabilirsiniz.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir