Nasıl Web Sitesi Kurulur ? – Ders 2

Web sitesi açmak son dönemde bireysel kullanıcılar için oldukça kolay hale gelmiş durumda. Pek çok ücretsiz web site sağlayıcıları özellikle kişisel bloglar ve basit web sayfaları çok hızlı bir şekilde temin etmektedir. Fakat, bu iş kurumsal firmalarda bu şekilde yürümüyor. Müşteri adaylarınıza ve erişmek istediğiniz hedef kitleye ulaşmanız ücretsiz siteler ile oldukça zor. Bunun yerine kurumsal firmalar küçük ya da büyük ölçekli olmaları fark etmeksizin, hem yasal olarak hem de marka imajı açısından bir web sitesine sahip olmak durumundalar.

Nasıl web sitesi kurulur ?

Web sitesi teknik olarak ele aldığımızda iki ana bileşen tarafından oluşur.

Domain ve hosting.

Domain Nedir ?

Domain web sitenizin tam ismidir. Örneğin : www.şirketiniz.com

Genelde ülkemizde kurumsal firmalar ve organizasyonlar “com.tr, .com ve .net” uzantılı alan adı kullanmaktadır.

Hosting Nedir ?

Web sitenizde kullanacağınız yazılımların ve dosyaların barınacağı sunucuya verilen isimdir. Günümüzde çok farklı yöntemler ile web sitenizi barındırmanız mümkün. Hosting, reseller, server, vds sunucu vs. gibi.

Domaininizin name server’larını yönlendirdiğiniz hosting hesabınıza web sitenize ait dosyaları ve ya cms sistemlerini yükledikten sonra kuruluma geçebilirsiniz. Günümüzde en çok tercih edilen altyapı sistemi olan WordPress dünya çapında milyarlarca web sitesi tarafından tercih ediliyor. Siz de dakikalar içinde bir web sitesi kurulumu yapabilir ve kurumsal kimliğinizi internet dünyasına yansıtabilirsiniz.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir