Lokasyon Bazlı Yerel SEO Nedir ?

Yerel SEO konseptinin iki ana bileşeninden biri olan Lokasyon Bazlı Yerel SEO çalışmaları günümüzde artan öneme sahip olmakla beraber, belirli bir lokasyonda hizmet veren firma ve işletmeler için paha biçilemez bir çözüm yolu haline geldi. Aslında lokasyon bazlı çalışmalar bir firmanın hizmet ağının sınırları içindeki yerleşim yerlerine, kentlere ve mobil kullanıcıları ulaşmak için yapılan bölgesel hedefli çalışmaların tamamını kapsamaktadır. Bu çalışmaların bir yan parçası olarak da Google Adwords kullanıcıları coğrafi hedefleme seçeneğine sahiptir. Lokasyon bazlı SEO çalışması gereken işletmeler genelde hızlı tüketim, emlak, kiralama hizmetleri, danışmanlık, ustalık gerektiren işler ve tüm hizmet sektörleri olarak nitelendirilebilir. Ayrıca, sadece üretim yaparak mal ve hizmet tedariği için değil, aynı zamanda yeni bir pazara açılmak isteyen firmalar da lokasyon bazlı SEO çalışmalarını tercih etmektedirler. Konuyu bir örnekle açıklayalım :

Örneğin İstanbul Ataşehir’de bir pizza işletmeniz var ve bu ilçeyi hedefliyorsunuz

Görüntü : Google Maps

Burada bu işletme faaliyet sektörünü ve hizmet götürebildiği lokasyonu belirleyerek işe başlıyor. Bu firmanın ilçenin tüm semt ve mahallelerine 30 dakikada pizza servisi yapabildiğini varsayalım. O halde ana hedef kelime “ataşehir pizza” olarak karşımıza çıkıyor. Firma ana link yapısını bu anahtar kelime üzerine kurmak zorunda. Bundan sonra yapılması gereken bu alanda firmaya ait gerekli içerik ve görselleri sağlamak, pizza çeşitleri ve fiyatlarını bildirmek, kampanyaları güncellemek ve en son olarak da en önemlisi iletişim bilgilerini güncel tutmak. Sisteme online olarak bir sipariş formu eklemek de son kullanıcının siparişini hızlıca tamamlaması için önemli bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Alt kategorilendirmeye gelirsek, hedefimizin lokasyon bazlı çalışmalar olduğunu unutmayalım. Örneğin, yine Ataşehir’in semtlerinden “Kayışdağı pizza, kayışdağı pizzacı” gibi alt kategorilere uygun sayfalar oluşturularak, bu bölgelere servis süreleri ve ekstra bilgiler sağlanabilir. Bu kategoriler tüm semtlere uygulandıktan sonra, artık Ataşehir’in hemen her noktasına hitap eden bir lokasyon bazlı SEO çalışmasına sahip oluyorsunuz. İşte Yerel SEO‘nun gücü de tam burada ortaya çıkıyor. Uyguladığınız bu ana ve alt kelime gruplarına ait sayfalar ve içerikler ile tam anlamıyla iki koldan çalışmaya başlıyorsunuz.

Peki Bundan Sonra Ne Yapılmalı ?

Aslında iyi ve kaliteli bir içeriğe sahipseniz, ilk etapta bu kelimede rekabete göre sıralama alırsınız. Fakat bu sıralama henüz yeni açılan bir mağaza ve web sitesi için yeterli olmayacaktır. Bu altyapı çalışmalarınızı mobil platformlarda destekleyen bir uygulama ve mobil sürüm ile desteklemeniz, ayrıca sosyal medya hesaplarınızı yöneterek güçlü bir marka imajının temellerini atmalısınız. Bütün bunları yaptıktan sonra, işin artık daha teknik ve profesyonel boyutuna geçiliyor. Burada yerel SEO anlayışının en önemli bileşenlerinden biri olan Google MyBusiness ve Hızlandırılmış Mobil Sayfalar konseptini gözden geçirerek sitelerinizin her iki ortamda da aktif ve profesyonel bir biçimde büyümesini sağlayabilirsiniz. Sorularınızı info@yerelseo.net adresine gönderebilir, web sitemizdeki Yerel SEO Danışmanlığı sayfasından ücretsiz olarak teklif ve yol haritası alabilirsiniz.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir