Lokalizasyonun Pazarlama İçin Önemi

Eski zamanlarda firmalara bir göz gezdirdiğimiz zaman global bir kampanya oluşturup, firmanın  tüm hedeflenen yerlerde bu kampanyayı aynı şekilde duyurmaya büyük bir çaba gösterirlerdi. Fakat günümüzde bu durumda bunun uygun bir seçenek olmadığını söyleyebiliriz. Bugün günümüz zamanı içerisinde baktığımız zaman daha fazla kişi özelleştirilmiş yaklaşım oldukça önem göstermektedir. Yani kısaca örnek vermemiz gerekirse hedef kitlenizin üyeleriyle, onların kim olduğunu ve ne istediklerini bildiğinizi gösterecek  şekilde bir iletişim kurmanız gerekmektedir. Fakat bu dediğimiz şey içinde vermiş olduğumuz bu unsurlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Coğrafi konum
  • Dil ve bölgesel lehçeler
  • İfade şekilleri ve jargon
  • Görseller, video ve audio
  • Toplumsal adetler, gelenekler, tabular

Global pazarlama kampanyanızı yerel pazara uydurmak  ve ayrıca kampanyanın içeriğinden bu içeriğin o bölgedeki kitleyle nasıl paylaşılacağı gibi bir çok konuyu ele alır.

“Glocal” = Hem Global, Hem Lokal

Eğer ki kampanyanızın başarılı olmasını istiyorsanız, markanızın vermiş olduğu mesajı iyi bir şekilde iletilebilmelisiniz, fakat bu durumu yaparken hedef kitlelerin her birinde karşılığını alabileceğiniz bir mesaj seçmeniz gerekmektedir. Bazı şirketlere göz attığımız zaman daha az lokalizasyon gerektiğini düşünerek küresel pazarlama kampanyalarını daha geniş bir kitleye yaymaya çalışıyorlar.  Burada herhangi bir sıkıntının olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz fakat bir hedef ülkenin beklentilerini  dikkate almanız oldukça önem arz etmektedir. Eğer ki yetersiz bir lokalizasyon yaparsanız o ülkenin pazarlama kampanyasında başarısız olma ihtimaliniz yüksektir.

Yerel Dokunuşun Önemi

Kampanyanızın yerel ölçekte nasıl karşılanacağı hakkında kesinlikle kararlarınızı dayandırabileceğiniz bir takım unsurlar yer almaktadır. Ayrıca yapmış olduğunuz kampanyanın duygusal bağlantısı  bir çok müşteriniz için oldukça önem arz etmektedir. Günümüzün dünyasında yerele göre özelleştirilmiş bir dokunuş markanızın kalabalık, karmaşık ve uluslararası boyuttaki bir piyasada öne çıkmasını sağlamak için gereklidir.

 

İki Adımda Global Pazarlama Kampanyaları

1- Kampanyanızı Planlayın ve Uyarlayın: İş öncelikle bir pazarlama kampanyası düşünüyorsanız planlama yaparak başlamanızda kesinlikle fayda vardır. İster reklam metninin doğru kelimeler kullanılarak, duygulara seslenecek şekilde düzenlenmesi, ve bir çok unsurun lokalizasyon ile direk bağlantılıdır. Doğru ekip ve iş  ortağı kadar pazarlamada doğru yönteminde belirlenmesi bir pazarlama kampanyası için oldukça önemlidir. Pazarlama mesajlarınızın hedef kitleyle duygusal bir bağlantı oluşturmasını istiyorsanız kesinlikle  lokalize edilmesi gerekmektedir. Ayrıca lokalize  edebilmek için transcreation’u kullanabilirsiniz.

2- Doğru Kişilere Ulaşın

Eğer ki yapmış olduğunuz kampanyayı doğru kişilere ulaştıramıyorsanız bunun bir başarı olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Eğer ki kampanyanızın hedef kitlelere ve doğru kişilere ulaşmasını istiyorsanız er bir hedef bölgeniz için farklı dillerde SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çalışması yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca bu çalışma sayesinde her dilde en etkili anahtar kelimeyi bulup, hedefteki kişilere doğru bir biçimde ulaşmanız mümkündür.

Lokalizasyonun pazarlama için önemi

Yukarıdaki bir çok konuda lokalizasyonun ne kadar olmazsa olmaz bir unsur olduğunu  anladık.  Yukarıda pazarlama tekniklerine, pazarlama kampanyalarına ve bir çok konuya değindik bu konularda ne kadar önemli olduğunu gördük. Şimdi genel olarak pazarlama içerisindeki önemine göz atmamız gerekirse lokalizasyon pazarlama yaparken  ve pazarlama kampanyalarında daha geniş kitlelere ulaşmak için  ve farklı ülkelerdeki insanlara eşit şekilde kampanyayı aşılamak için oldukça önemli. Eğer ki pazarlamada lokalizasyon unsuru olmasa o pazarlamanın daha başarısız daha az kişiye ulaşacağını söyleyebiliriz. Kısacası pazarlamada lokalizasyon oldukça önem arz etmektedir.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.
nulledzip

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir