İşletmeler İçin 4 Yerel SEO Tekniği

Son dönemde dijital piyasaya entegre olmaya başlayan firma sayısı, ülkemizde ve dünyada gözle görülür bir şekilde artmaktadır. İşletmeler özellikle pek çok sektörde ve lokasyonda SEO çalışmaları yaparak, hem rakiplerinin önüne geçmeyi, hem de artan rekabet koşullarında cirolarını arttırmayı hedefliyorlar. Bu anlamda da Yerel SEO Teknikleri olarak adlandırılan çeşitli basit yöntemi kullanarak, daha iyi sıralamalar hedeflemeyi arzuluyorlar. Özellikle yerel pazarda aktif olmak için lokasyonel hedeflemeler kullanılmalı ve kullanıcılara hızlı ve etkili çözümler sunulmalıdır.

Pek çok işletme için, yerel arama motoru optimizasyonu (SEO) gerçekten zor bir konsept olabilir. Sadece tüm alışılmış SEO çalışmalarını şeyler yapmak zorunda değilsiniz, bunun yanı sıra yerel pazarın dinamikleri farklı olduğu için, çeşitli teknikler denemeniz yararlı olabilir. Çoğu teknoloji meraklısı yerel işletme sahipleri, yerel SEO çalışmalarının nasıl yapılacağı konusunda geçerli fikirlere sahipler, ancak daha derin bir seviyede çalışma yapmak kafa karıştırıcı olabilir.

Örneğin, çoğu kişi başarılı bir lokal çalışma için dizin listelemelerinizin olması gerektiğini düşünüyor. Bu durum bir noktaya kadar doğru olmakla birlikte, yeterli değildir. İlk olarak, başka şeylerin düzenli bir şekilde tamamladığınızdan emin olmalısınız.

Çevrimiçi listelerde tutarlı olun

Yerel SEO’nun en önemli bileşenlerinden biri tutarlı, güncel ve doğru bilgiler ile yerel dizin ve listelere kayıt olmaktadır. Örneğin, şirketiniz hakkında telefon, adres, e-posta ve diğer tüm iletişim bilgilerinizin güncel olduğundan emin olun. Yerel arama motorları, bir işletmenin varlığı için güncel bilgilerinizi bir ölçüm aracı olarak kullanmaktadır. Yerel arama motorunun veya dizininin yerel işletmenizin varlığını doğrulaması için her veri noktasının mükemmel şekilde ayarlandığından emin olmalısınız.

Google MyBusiness Kullanın

Özellikle lokasyon bazlı çalışmalar yapıyorsanız, yerel pazarda Google’ın servisi olan MyBusiness’i kullanarak işletmeniz hakkında çok detaylı bir kutucuk ile büyük oranda dikkat çekebilirsiniz. Araştırmalara göre arama motoru kullanıcılarının %73’ü arama sonuçlarında sağ tarafta görünen işletmeye göz atarak harekete geçiyorlar. Bu özelliğin kullanımı işletmenizin kendi lokasyon ve sektöründe en çarpıcı noktada görünmesi için oldukça önemli. Google MyBusiness nedir, nasıl kullanılır ? hakkındaki yazımız için buraya tıklayınız.

Sosyal Medyada Aktif ve Harekete Geçirici Olun

Yerel bir işletme, bir web sitesine sahip olmaksızın yerel SEO’yu kullanarak gelişebilir. Bu durum pek çok gözleme göre oldukça doğru. Yerel SEO’nun günümüzde profesyonel bir web sitesi olmadan başarıya ulaşamayacağı benimsenmesine rağmen, sosyal medyanın etkili kullanımı bu açığınızı bir noktaya kadar kapatabilir. Fakat, bir web siteniz yoksa, lokal arama sonuçlarına hakim olamayacak ve ciddi bir hedef kitle kaybı yaşayacaksınız. Sosyal medya asıl amaç olarak değil de, yerel SEO çalışmalarını tamamlayacak bir araç olarak kullanılmalıdır.

Kullanıcı Yorumlarını Teşvik Edin

İşletmenizin sağladığı hizmetlerden aldığınız feedback dediğimiz geri dönüşlerin önemi günden güne artıyor. Bununla birlikte gelişen Influencer marketing konsepti günümüzde çok etkili bir pazarlama aracı olarak kullanılmakta. Firmanızın sağladığı ürün ve hizmetler hakkında, o ürün ve hizmeti satın almış kullanıcıların yaptığı yorumlar, hedef kitlenizde harekete geçmeye hazır potansiyel müşteriler için oldukça önemlidir. Satış sürecinden sonra kullanıcıların hizmet hakkında yorumlarını dinlemek için çeşitli modüller geliştirebilirsiniz.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir