İçerik Pazarlaması (Inbound Marketing) Nedir ?

Inbound marketing olarak bilinen içerik pazarlaması konsepti, günümüzde özellikle startup olarak hayatına başlayan firmalar ve KOBİ olarak bilinen işletmeler tarafından kullanılıyor. Bu pazarlama tekniğinde asıl amaç hedef kitlenin dikkatini çekerek, ürünün avantajlı yönlerini içerik ile birleştirmektir. Firmalar, hem mevcut kullanıcılarının sadakatini arttırmak hem de yeni kullanıcıları kendilerine çekmek için Inbound marketing adı verilen tekniği uygulamaktadır.

Peki Inbound marketing nasıl uygulanır ?

Genel bir kanı olarak, inbound marketing konseptinin hem sektörde bilgi sahibi olan hem de nispeten az bilgi sahibi yeni kullanıcıları etkilemek için kullanıldığı varsayılır. Pazarlama otomasyonu adı verilen konsept ile ilgili mal ve hizmet için en uygun içeriğin dijital pazarlama profesyonelleri tarafından hazırlanması ile elde edilen başarı tamamen bu pazarlama tekniğinin sonucudur. Kişiye hangi platform üzerinde hitap ettiğiniz oldukça önemli. Örneğin bir blog yazısı olarak içerik hazırlıyorsanız, burada kullanıcıların ürün hakkında aradığı tüm detay ve grafikleri bulmasını sağlayın. Ya da bir video marketing çalışması uygulayacaksanız, ilgili videonun ilgili sektör ile görsel olarak uyumlu olmasına ve kullanıcıyı tetikleyici görsellere yer vermesine özen gösterin. Inbound marketing konsepti aynı zamanda hedef kitlenin firma tarafından belirlenmesine de olanak verir. Burada, kullanıcılara e-mail yoluyla hitap eden içerikler, anketler ve özel içerik çalışmaları oldukça sık kullanılan bir tekniktir. Kullanıcıların iletişim ve teklif formları ile yaşadıkları etkileşimler de inbound marketing konsepti önemli bir yer tutar.

Dönüşüm nasıl elde edilir ?

Yaptığınız içerik odaklı çalışmaların sonucunda elde ettiğiniz form verileri ve e-mail dönüşleri sizler için hedef kitlede satışa odaklanmanız hususunda oldukça belirleyici olacaktır. Burada profesyonel olarak düşünmek ve kullanıcıların davranışlarını anlamak için kategorilendirme vb. teknikler kullanılır. Elde edilen verilerin satışa ne oranda dönüştüğü belirlediğiniz pazarlama stratejisini ne kadar iyi uyguladığınız kadar, aldığınız dönüşleri hangi oranda başarıyla kullandığınız ile de doğrudan ilgili olacaktır. Kullanıcıların aktif ve geçerli iletişim bilgilerini elde etmek, pazarlamanızı satış sürecine taşımanızda oldukça faydalıdır. Sonuç olarak, doğru kitleye doğru içerik ile hitap etmek inbound marketing için oldukça önemlidir.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir