İçerik – Anahtar Kelime Uyumluluğu Nasıl Ölçülür ?

Uzun yıllardır, bu alanda pek çok teknik gerek SEO uzmanları, gerek firmaların içerik editörleri tarafından deneniyor. Burada aslında pek çok kişinin bildiği, fakat az kişinin içerik kalitesini ölçmekte kullandığı bir bakış açısından bahsetmek istiyorum. Google Adwords kullanıcıları kalite puanı adı verilen konsepti mutlaka duymuştur. Bu kalite puanları Google’ın gözünden ve Google’ın aktif kalite kritelerine göre belirlendiği için aslında sıralama ve içerik kalitesi belirlemede kullandığını düşündüğüm bir tekniktir. Anahtar kelimenizle içeriğinizin uyumunu belirlerken, kalite puanına bakmak ve bu puanı arttırmak için değişiklikler yapmak, size o kelimede etkili ve az maliyetli bir reklam deneyimi kazandırmasının yanı sıra, sayfanızın o kelimeye ne derecede uyumluluk gösterdiğini belirtmektedir. Sizler de web sitelerinizin içerik kalitesini ölçmek için bu teknikten faydalanabilirsiniz.

Peki bu tekniği nasıl uygularım ?

Öncelikle bir Google Adwords hesabına sahip olmalı ve mutlaka içerisinde bakiyeye sahip olmalısınız. Bir kampanya oluşturup, açılış sayfanızı belirledikten sonra, o açılış sayfanıza bir kaç anahtar kelime ilişkilendirebilir, reklamı yayına alabilirsiniz. Reklamlarınız dönmeye başladıktan bir kaç saat sonra kalite puanlarınız oturmuş olacaktır. Burada açılış sayfanızda yapacağınız değişikliklerin kalite puanına hangi yönde yansıdığını test edebilirsiniz.

Nelere dikkat etmeliyim ?

  • Kalite puanları tık başı maliyetler ile doğrudan bağlantılı olduğu için, ilk sayfa maliyetinin üstünde bir maliyet ile test yapmak daha doğru sonuç verecektir.
  • Açılış sayfanızın mutlaka anahtar kelimeleriniz ile ilgili olduğundan emin olun.
  • Reklamlarınızın yayınlanıp yayınlanmadığını kontrol edin.
  • Değişiklikleriniz hemen sonuç olarak yansımayın, 24 saat sonra kontrol yapmanız faydalı olacaktır.
İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir