Google Fred Algoritma Güncellemesi Neleri Değiştirdi ?

Her ne kadar resmi olarak açıklanmamış olsa da, Google Fred algoritma değişikliği ile birlikte pek çok revizyona imza attı. 8 Mart tarihinde başlayan güncelleme 14 Mart tarihine kadar oldukça etkili bir biçimde sıralamalar üzerindeki etkisini göstermişti. Algoroo üzerinden elde ettiğim grafiği inceleyelim :

Kaynak: algoroo.com

Son aylardaki en ciddi güncellemenin odaklandığı nokta neresi dersiniz ? Evet, doğru tahmin ettiniz : İÇERİK.

Yıllardır başarılı bir içeriğe sahip olmanın öneminden bahsedilmişti. Pek çok uluslararası anlamda başarılı SEO uzmanına göre de o gün geldi çattı. Fred güncellemesi olarak adlandırılan bu güncellemede en önemli hususlardan biri olan yetersiz ve spam içerikli sayfaların arama sonuçlarından çıkarılması aslında başarılı içeriğe sahip web sitelerinin önünü açıyor. Pek çok web sitesinin güncelleme sürecinde %80’lere varan hit kaybı yaşadığını gözlemledik, bu sitelerin arasında iyi bilinen otoriter siteler de bulunuyor.

Özellikle bazı alanlarda otoriter olarak bilinen web siteleri spam boyutunu son zamanlarda iyice üst seviyelere çıkarmıştı. Çoğu otoriter site “nasıl mail hesabı açılır, nasıl msn açılır vb.” gibi kendi sektör ve kurumlarıyla uzaktan yakından alakası olmayan binlerce konuda içerik oluşturmaya başlamıştı. Bilgi vermek yerine doğrudan ticari amaçlar için atılan bu adımlar kısa vadede başarılı olmuş gibi görünse de, zamanla Google tarafından cezalandırılmaya başladı.

Bir diğer önemli husus ise kullanıcıyı aldatan reklamlar. Google bu algoritma güncellemesiyle birlikte özellikle reklam konusunda içerik gibi göstererek kullanıcıyı aldatan bir çok web sitesini tamamen arama dışında bırakırken, kimilerine de kısmi olarak cezalar vermiş durumda. Aslında tüm kapılar yine iyi bir kullanıcı deneyimine sahip olmaya çıkıyor. Daha iyi bir içerik sağlayarak kullanıcısına fayda sağlayan web siteleri yine yakın zamanda daha üst basamaklarda olmaya devam edecekler. Özellikle sıralamalardan tamamen kaybolan web sitelerinin içeriklerine özen göstererek, belli başlı yanlışlarından, kopya veya spin içerikten uzaklaşarak beklemeye geçmeleri oldukça önemli.

Pek tabi ki algoritma değişimi sadece içerikle sınırlı değil. Görüşünü alma imkanı bulduğum ve gözlem yaptığım bazı web sitelerinde olağanüstü bir backlink hareketliliği var. Özellikle dış kaynaklarda ciddi sayıda backlink saldırısı ihbarı görünüyor ve bu saldırıya uğrayan web siteleri ciddi sıralama kayıpları yaşadı. Ülkemizde de çok önemli sektörlerde otoriter denilebilecek bir kaç web sitesinin aynı sorunu yaşadığını duydum. Bu yüzden eğer herhangi bir sıralama kaybı yaşadığınızı düşünüyorsanız, backlink kontrolünü de ihmal etmeyin derim. Eğer spam linkler veya saldırı olduğunu düşünüyorsanız, Disavow Tool yardımıyla elle backlink temizliği yapabilirsiniz.

Dış linklere dikkat

Son olarak farklı bir görüşü de paylaşmak istiyorum. Bazı web sitelerinde yüksek sayıda link çıkışı gözlemliyorum ve kalite değerlendirmesi yapmadan doğrudan verilen linkler zaman zaman sakıncalı olabiliyor. Bazı düşük kaliteli link çıkışlarının bu algoritma güncellemesiyle birlikte ceza aldığını ve sıralama kaybettiğini gözlemledim. Ayrıca yurt dışında bu uyarıyı yapanların da sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Eğer web sitenizde fazla sayıda link çıkışı yapıyorsanız, bu linklerin otoriter web sitelerine ait ve çok kaliteli içeriklere sahip web sitelerine ait olmasına özen gösterin. Fazla sayıda reklam içeren ve yetersiz içeriğe sahip link çıkışı yapan sayfaların cezalandırılması söz konusu.

Özetlersek ;

Sonuç olarak bu güncellemeyle beraber daha fazla dikkat etmemiz gereken kriterlerin sayısının arttığını söyleyebilirim.

 • Daha etkili bir kullanıcı deneyimi (UX)
 • Doyurucu içerik
 • Reklam yerleşiminde kullanıcıyı aldatmamak
 • Backlink kontrolü
 • Dış linkleri düzenlemek

Bu aşamada yukarıda saydıklarım güncellemenin getirebileceği muhtemel olumsuz sonuçlardan sakınmamız için yeterli olacaktır. Bir kaç ufak analiz daha var, sonuç elde edebilirsem eğer bu yazıyı editleyerek paylaşacağım.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Google Fred Algoritma Güncellemesi Neleri Değiştirdi ?” için 6 yorum

 1. Ömer Akgün Yanıtla

  Fred algoritması ile ilgili Türkiye’de çok fazla bilgi paylaşımı yapılmamıştı ve bu konudan mağdur olan çok sayıda internet sitesi oldu. Yazınızın birçok kişiye fikir vereceğini öngörüyorum.

 2. Cenk Yanıtla

  web sitemde nedensiz bir düşüş gözlemledim, fakat dediğiniz kriterleri dikkatli uygulayınca tekrar gözle görülür bir yükseliş yakaladım. Teşekkür ediyorum.

 3. Serhat ÇINAR Yanıtla

  Fred algoritması hakkında bilinmeyenleri açıkladığınız için teşekkürler. Çok değerli bir yazı olmuş.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir