Facebook Reklamları Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Nokta

Günümüzde artık milyarlarca kullanıcıya ulaşan Facebook, dünyanın en büyük sosyal medya ağı konumunda bulunuyor. Bu özelliği de ürün ve hizmet üreten işletmeler için, hedef kitleye ulaşmakta kullanılma oranının günden güne artmasını sağlıyor. Facebook reklamları geniş erişimi ve nispeten düşük maliyeti nedeniyle en popüler çevrimiçi reklam araçlarından biridir. Facebook hakkında bilmeniz gereken 6 önemli ipucunu sizlerle paylaşmak istiyorum :

1- Facebook reklamları sezonlara oldukça duyarlıdır

Facebook üzerinde yayınladığınız reklamlar ve sayfa tanıtımları yılın belli dönemlerine oldukça duyarlıdır. Bazı dönemlerde tık başı ve tanıtım maliyetleri yükselebilmektedir. Bu dönemler kullanıcıların bazı sektörlere yoğun ilgi gösterdiği dönemlerdir, örneğin Yılbaşı ve Noel haftası, Black Friday denen Kara cuma indirim günleri vb.

2- Reklamdaki Metin Miktarı Önemli

Bir resim reklamda ne kadar çok metin varsa, reklamınızın kalitesi o kadar düşecektir. Resim tanıtımlarda görsellik ön planda olmalı, metinler ise sadece iletişim, lokasyon vb. için kullanılmalı. Facebook şu anda açıklayıcı ölçüm birimleri olan görüntü metin oranını tamamen, düşük, orta ve yüksek olarak sınıflandırıyor.

3- Farklı Cihazlar için Farklı Stratejiler

Facebook reklamları ile farklı cihazlar için farklı reklam stratejileri oluşturabilirsiniz. Gelişen teknoloji ile yeni nesil cihazlar için cihaz odaklı ve konum odaklı reklam oluşturmak mümkün.

4- Hedef Kitlenizi İyi Tanıyorsanız Facebook Reklamlama Hedefleriniz İyileşir

Dönüşüm verileri ile kitle bilgilerinin kullanılması, herhangi bir kampanya için mükemmel bir bilgi kaynağı olabilir. Facebook reklamları, kullanıcıların çevrimiçi davranışlarına, satın alma alışkanlıklarına, konut durumuna, gelirine ve çok daha fazlasına dayalı olarak hedeflemek için ek yollar sunar. Hedeflenen kullanıcılarla iletişim kurmanın ek yollarını bulmak büyük olasılıkla bir kampanyanın erişimini genişletmeye ve daha iyi bir performans elde etmeye yardımcı olacaktır.

5- Reklam Bileşenlerinizi Yenileyin

Haftalarca aynı reklam metin ve görselini kullanmak, bir süre sonra kullanıcıların bu reklamı kanıksamasına ve ilgilenmemesine  sebep olacaktır. Reklam içeriğini sık sık yenilemeniz, özellikle Facebook gibi sürekli metin, resim ve  video paylaşımı yapılan bir platformda dikkat çekmenizi sağlar.

6- Sohbet Reklam Seçeneğini Unutmayın

Özellikle az bilinen ve az kullanılan sohbet için tıklayın tarzı bir reklam üretmek Facebook’da oldukça kolay. Burada özellikle kullanıcı ile yüksek etkileşim gerektiren bir ürün pazarlıyorsanız, bu seçenek size yardımcı olacaktır.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir