Etkileyen Pazarlama (Influencer Marketing) Nedir ?

Aslında temelleri geçmişe dayansa da günümüzdeki anlamıyla etkileyen pazarlama yani influencer marketing, asıl patlamasını sosyal medyanın son 5 yıl içindeki inanılmaz büyümesiyle yaptı. Günümüzün en trend pazarlama stratejilerinden biri olan Influencer marketing konsepti, günümüzde blog yazarları, Instagram ve Twitter kullanıcıları, Youtube ve Vine fenomenleri aracılığıyla ürün ve hizmetlerin bu kişilerin takipçilerine tanıtımından oluşuyor. Firmaların bu pazarlama tekniğini kullanmalarının esas ve en önemli amacı ise takipçilerinin gözünde yüksek bir imaja ve güvenilirliğe sahip bu kişilerin fikirlerinin takipçileri nezdinde değerli görülmesi.  Genel bir eğilim olarak, sosyal medya fenomenleri büyük kitlelere ulaşabildiğinden, hedef kitlenin örneklem içinde elde edilme olasılığı daha yüksek.

Neden Influencer Marketing bu kadar popüler ?

Firmalar, son dönemde bu pazarlama tekniğinin hedef kitleye ulaşmada ve toplulukları harekete geçirmede oldukça etkili olduğunun farkına varmaya başladılar. Örneğin, Youtube’da bir makyaj videosunda, bir oyun tanıtım videosunda reklam ve tanıtım içeren içerikler görebiliyorsunuz. Kimi zaman da viral olarak yapıyorlar bunu. Bir başka örnekte; bir Instagram fenomeni, hizmet sektöründen bir firma için özel bir video hazırlıyor ve bu videoda kendi tarzını da yansıtmayı ihmal etmiyor. Hali hazırda, pek çok firmanın özellikle ayakkabı, parfüm, giysi vb. ürünleri bu platformlarda başarıyla pazarladığını da göz ardı etmemek lazım. Influencer marketing tekniğinde esas nokta, takipçilerin fenomene olan bağlılık ve aidiyet hissi. Onun tercihlerini kendi tercihleri gibi değerlendiren müşteriler, aynı ürün ve hizmetleri talep etme başlıyor. Bir fenomen ünlü bir et lokantasına gidip kısa bir video çekerek yayınlarsa, bu videoda da lokantada beğendiği menüleri ve ambiyansı anlatırsa, benzer tercihlere eğilimli binlerce takipçi, bu lokantayı ziyaret etmek isteyecektir. Dolayısı ile kullanıcıların gerçek bir deneyime önem vermesi bu pazarlama tekniğinin artık dev şirketlerce de kullanılmasını sağlıyor.

Kullanıcı Deneyimi ne kadar önemli ?

Kullanıcı deneyimi (UX) son dönemde önemi oldukça ciddi seviyede artan bir konsept haline geldi. Daha önce bu konu hakkında çok detaylı bir şekilde bahsettiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Artık kullanıcılar gerçek bir kullanıcı deneyimi olarak gördükleri videolara, blog mesajlarına ve diğer tüm içeriklere daha fazla önem veriyorlar. Bunun da doğal sonucu olarak, firmalar hedef kitlelerine yakın hissettikleri kişilere yönelik pazarlama faaliyetlerine daha fazla önem veriyorlar.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir