E-Ticaret Girişimlerinin Başarısız Olma Nedenleri

Son yıllarda, şöyle bir girişim dünyasına baktığımızda, her dönem yüzlerce farklı e-ticaret girişiminin pazara farklı yollarla giriş yaptığını görmekteyiz. Fakat gerçekten adını duyurmayı başarabilen girişimlerin sayısı %2 civarında ve gerçekten başarılı olan girişim yüzdesi de %10’un altında. Bu durumun ortaya çıkmasında pek tabi ki farklı sektörlerde farklı nedenler etkili olmakta, fakat bazı nedenler de ortak olarak başarısız girişimlerde sıklıkla gözlemleniyor.

Yanlış Maliyet Hesabı Yapmak

Özellikle e-ticaret konusunda deneyimsiz girişimcilerin başına gelen en büyük felaketlerin başında artan ve öngörülemeyen maliyetler geliyor. Bunların başında, yurt dışı tedarikçilerin fiyatları arttırması, geri iade edilen mallar ve artan kargo maliyetleri geliyor. Bunun üstüne yanlış bir ekonomik planlama da yaptıysanız, felaket kaçınılmaz olacaktır.

E-Ticarette Neden Başarısız Olunur ?

Abartılı AdWords Kampanyaları Yapmak

En büyük hatalardan biri de, günümüzde çok büyük bir yatırımcı ağına ulaşan AdWords ile reklamlara gereğinden fazla bağlı olmak. Pek çok başarısız e-ticaret girişimine baktığımızda reklamlardan gelen potansiyel müşterilerin toplam ziyaretlerinin %50’sine yakın olduğunu görüyoruz ki bu oldukça yüksek bir rakam. Çünkü her ürünün fiyatı aynı olmadığı gibi, farklı kelimelerde tık başı maliyetler de değişken olabiliyor. İyi bir analiz yapılmadığı takdirde, ücretli reklamların faydadan çok zararı olabiliyor.

Peki Doğrusu nedir ?

Özellikle maliyet planlamalarını dönemlik olarak (3 ay, 6 ay vs.) yapmak ve SEO çalışmalarına öncelik vermek en basit, akılcı ve kalıcı çözümler olarak göze çarpıyor. Pek çok başarılı girişimin organik hitleri %85’in üzerinde oranlarda seyretmektedir ki, bu da yerel pazarda firmanın ne kadar aktif olduğunu göstermektedir.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir