Dijital SWOT Analizi Nedir ?

Dijital SWOT Analizi konsepti aslında 1960’larda Humprey tarafından ortaya atılan bu analiz türünün günümüzdeki çevrimiçi ağlara taşınmış ve entegre edilmiş halidir. SWOT Analizi kavramı dört ana kategoriden oluşur :

Strenght : Firmanın içsel olarak güçlü olduğu yönler.

Weakness : Firmanın içsel olarak zayıf yönleri.

Opportunity : Firmanın bulunduğu sektördeki dış fırsatlar.

Threat : Firmanın bulunduğu sektördeki dış etkenli tehditler.

Buradan türeyen ve son yıllarda çok önemli bir konsept haline gelen Dijital SWOT Analizi ile firmalar online ortamlarda, sosyal medyada ve e-ticaret sitelerinde iç ve dış faktörlere ait kısa ve uzun vadeli risk faktörlerini, olumlu yanlarını ve dışsal fırsat ve tehditleri görebiliyorlar. Profesyonel dijital pazarlama uzmanları tarafından geliştirilen ve genelde bir yol haritası şeklinde ortaya çıkan çözümlerden oluşan SWOT analizi süreci ile firmalar iç-dış dengelerini rahatlıkla görebilirler.

Dijital SWOT Analizi konseptini tamamladıktan sonra firmalar, özellikle içsel kuvvetli oldukları alanlarda karşılaştırmalı üstünlüklerini arttırıken aynı zamanda zayıf yönlerini azaltmak için çalışmalar yaparlar. Dışsal olarak ise fırsat olarak görülen yatırım kararlarını daha hızlı ve doğru zamanda yapma imkanı bulurken, piyasanın ve küresel gelişmelerin yarattığı potansiyel tehditlere karşı da daha hızlı çözümler üretebileceklerdir.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir