Dijital Pazarlamaya Giriş – Ders 1

Dijital pazarlama konsepti temel olarak firmaların mal ve hizmetlerini hedefledikleri müşteri kitlesine tanıtmak için sanal mecralarda yaptıkları çalışmaların tamamına verilen isimdir. Dijital pazarlama konseptinin, geleneksel pazarlamadan en büyük farkı, dijital pazarlama kapsamında yapılan tüm çalışmaların ölçülebilir ve istatistik çerçevesinde dönüşlerin gözlemlenebilir olmasıdır. Geleneksel pazarlamanın aksine, işletmeler yaptıkları her bir kuruşluk yatırım miktarının ortalama olarak ne kadar geri dönüş sağlayacağını öngörebiliyor ve pazarlama stratejilerini buna göre geliştirebiliyorlar.

İşletmelerin %86’sı şöyle düşünüyor :

Bir Facebook sayfası açar, biraz da reklam verdim mi bütün dijital pazarlama çalışmalarını tamamlamış olurum.

Bu yaklaşım tabii ki yanlış, bir web sitesi açmak ne kadar önemli olsa da, aynı zamanda sosyal medya hesapları ile ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak da ne kadar önemli olsa da önemli olan bunu nasıl yaptığınız. Internet dünyası, milyonlarca atıl durumda web sitesi, blog ve sosyal medya hesaplarıyla dolu. Bu atıl durumdaki ve güncelliğini tamamen kaybetmiş sayfalar, firmanızın kurumsal imajını yerle bir ediyorlar. Firmanıza ait, özellikle günlük operasyonlarınızı ve müşteri etkileşimini etkileyen bilgilerin anlık olarak güncel tutulması oldukça önemlidir. Unutmayın, firmaların dijital pazarlama yaparken temel hedefi, belirlediğiniz kitlenin size daha çabuk sürede ulaşmasını sağlamaktır. Eğer e-ticaret sitesi işletmiyor ya da hizmetlerinizi online ortamda pazarlamıyor iseniz, satış süreci tamamen firmanıza ait satış departmanının işidir.

Pazarlama tam olarak nerede sona eriyor ?

Pazarlama süreci tam olarak müşteri firmanızı aradığında sona ermektedir. Bundan sonrası satış departmanınızın işidir. Internet siteniz veya sosyal medya kampanyalarınız yani genel ismiyle dijital pazarlama çalışmalarınız, müşterinin sizi aramasını sağlıyorsa kuşkusuz görevini yerine getirmiş demektir.

E-Ticaret siteleri ve online hizmet satışı yapan firmalar içinse bu süreç, firmanın ürün ve hizmeti satın almaya karar verdiği anda bitmekte olup, satış süreci bu karardan sonra başlamaktadır.

 

Firmama ait hangi bilgileri güncel tutmalıyım ?

Özellikle yeni açılmış bir işletmeniz varsa, mutlaka bir marka imajı oluşturma çalışmalarına ağırlık vermelisiniz. Özellikle telefon, adres, e-posta, ürün ve hizmet çeşitleriniz, fiyatlarınız ve müşteri öneri şikayet formlarını güncel tutmanız ve müşterileriniz ile hızlı bir şekilde iletişime geçmiş olmalısınız.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir