Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Belirlenir ?

Dijital pazarlama dünyasına adım atmaya karar verdiğinizde, gerekli altyapıları oluşturduktan sonra ilk yapılması gereken başarılı ve uygun bir dijital pazarlama stratejisi belirlemektir. Fakat tek taraflı ya da tek boyutlu bir dijital pazarlama stratejisi olmadığı gibi tek aşamada çözümlenen herhangi bir stratejik yapı günümüz dijital dünyasında mevcut değildir. Dijital pazarlama başarınızı garanti altına almak hiç kimse için bir sihirli tarife yoktur. Burada pek çok değişkeni doğru tanımlamak ve sektörel bazlı çalışmak başarıda kilit rol oynamakta.  Hangi sektörde olursanız olun, dijital dünyanın dinamiklerini en iyi tanıyan profesyoneller bu alanda uygun strateji belirlemede firmaların başvurduğu piyasa aktörleri haline gelmiştir.

Güçlü bir altyapı oluşturmak

Bu yazıyı okumadan önce muhtemelen işiniz bağlamında dijital pazarlamayı, rakiplerinizin çevrimiçi ve neden yaptıklarını, müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin sayısal teknolojiyi hayatlarına nasıl entegre edip etmediklerini ve işinizle nasıl ilişkili olduğunu düşünüyordunuz. Özellikle dijital dünyayı aktif olarak kullanan firmaların sadece mağazanızın bulunduğu caddeye değil, tüm dünyadaki potansiyel müşterilere hizmet götürme şansı olduğunu farketmiş olmalısınız. Güçlü bir altyapı oluşturmak ise çalıştığınız sektörle alakalı uygun bir web sitesi ve mobil uygulama üretmekle başlar.

İşletmenizi Tanıyın

İşletmeniz dijital pazarlamayı benimsemeye hazır mı? Ürünleriniz veya hizmetleriniz çevrimiçi tanıtım için uygun mudur? Doğru teknoloji, beceri ve altyapınız var mı? Dijital pazarlama, mevcut iş süreçlerinize nasıl uyacak, bu süreçlerin değişmesi gerekiyor ve siz ve çalışanlarınız bu değişiklikleri uygulamaya hazır mısınız?

Rekabeti Anlayın

Bulunduğunuz sektördeki rekabeti anlamak için işe Dijital SWOT Analizi ile başlayabilir, sektörel reklam analizini ve SEO Analizi tekniklerini uygulayabilirsiniz.

Müşteri Kitlenizi Belirleyin

Müşterileriniz kimdir ve sizden ne istiyorlar? Aynı müşteri tabanına çevrimiçi mı hizmet edeceksiniz yoksa tamamen yerel bir işle mi uğraşıyorsunuz? Hedeflediğiniz müşteriler dijital teknolojiyi nasıl kullanıyor ve bu bilgiyi onlarla üretken ve süregelen bir ilişki kurmak için nasıl kullanıyorsunuz?

Ne Elde Etmek İstediğinizi Anlayın

Gerçekçi hedefler belirlemek, dijital pazarlamayı özellikle ilk defa kullanacak firmalar için oldukça önemlidir. Doğru kitleye doğru zamanda doğru bir kullanıcı deneyimi sunmak oldukça önemli olup, firmanızın karlılığını arttırmasını sağlarken, aynı zamanda dijital bir marka imajı yaratmanızı sağlar. Özellikle aylık-3 aylık-yıllık bazlarda yüzde bazında dijital karlılık hedefleri oluşturmak oldukça önemlidir.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir