Dijital Pazarlama Nedir, Kimler Tarafından Kullanılır ?

Kürselleşen dünyanın en çok değiştirdiği konseptlerden biri de pazarlama yönetimi ilişkileri. Geleneksel pazarlamanın etkisini kaybettiği şu dönemde, öne çıkan ve dünyada hemen hemen tüm işletmelerin hızla entegre olmaya başladığı konsept ise Dijital Pazarlama. İşletmeler, hedefledikleri müşteri kitlesine ulaşmak için günümüzde bu pazarlama yöntemini sıkça kullanmaya başladılar. Dijital pazarlamanın en çok bilinen terimlerinin başında SEO (Arama motoru optimizasyonu) geliyor. SEO, günümüzde web sitesinin organik arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması için yapılan çalışmaların büyük bir kısmını kapsamaktadır.Küreselleşen dünyanın en büyük pazarı haline gelen internet ortamı, günümüzde kullanılan pazarlama uygulamalarının geçmişe kıyasla büyük oranda dönüşüme uğramasına sebep olmuştur. Bu nedenle, işletmelerin büyük bir kısmı küreselleşen dünya şartlarına ve dijital ortamın önlenemez büyüyüşüne ayak uydurmak zorunda kalmıştır. Ürün ve hizmet satışı yapan işletmelerin artık büyük bir çoğunluğu bir internet sitesine, ürün ve hizmet satışı yapabilecekleri bir uygulamaya, mobil aplikasyonlara ve dijital pazarlama stratejilerine sahiptir. Kullanıcılarıyla olan iletişimi arttırmak isteyen ve sürdürülebilir marka imajını geliştirmek isteyen firmalar çeşitli dijital pazarlama yollarını kullanarak, hedef kitlelerine ulaşmayı hedeflemektedirler. Bunun için de birçoğu teknik bilgi ve birikim gerektiren uygulamalar ve metodlar kullanırlar.

Dijital Pazarlama Araçları

   Kimler Dijital Pazarlama Kullanır ?

Günümüzde başta e-ticaret siteleri olmak üzere, internetten mal ve hizmet satışı yapan firmalar ve ürünlerini tanıtmak isteyen firmalar dijital pazarlama çalışmaları yapmaktadır. Günümüzde yaygın hale gelen Adwords çalışmaları, dijital pazarlama eğitimleri, SEO analizleri ve sosyal medya çalışmaları bu konsept içinde yer almaktadır. Firmaların, günümüzde pek çok mağaza ve şubeden daha büyük bir Pazar haline gelen dijital pazarlamaya verdikleri önem gittikçe artmaktadır. Her KOBİ ve her çeşit işletme eğer işlerini büyütmek ve karlılığını arttırmak istiyorsa, küreselleşen dünyanın vazgeçilmez bir pazarı haline gelen dijital ortama ayak uydurmalıdır.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir