Dijital Ortamda Yerel Pazara Nasıl Girilir ?

Herşeyden önce dijital ortamların ülkemizde reklam piyasasında ulaştığı noktayı açıklayarak yazıma başlamak istiyorum. Bu yazı ile amacım daha önce dijital ortam ile tanışmamış ve lokal & sektörel bazda faaliyet gösteren yerel işletmeler ve KOBİ’lere dijital ortamlarda yerel piyasalarda kendilerine düşen payı artırmak için yapmaları gerekenleri detaylı bir şekilde açıklamaktır.

Reklamcılar Derneği’nin verilerine göre 2015 yılında ülkemizde yapılan reklam harcamalarının yüzdesel dağılımı :

%53.20 Televizyon

%22.07 Dijital

%14.75 Basın

%6.42 Açıkhava

%2.27 Radyo

%1.30 Sinema

Kaynak : Reklamcılar Derneği

Gördüğünüz gibi bundan 10 yıl önce hemen hemen hiç bir yatırım almayan dijital ortamlar, son dönemde reklam piyasasında ikinci sıraya yerleşmiştir. Özellikle yazılı basının dijitalleşmesi ve sosyal medyanın aktif kullanımı da bu hızlı yükselişte önemli rol oynamıştır. 2020 yılında dijital ortamların reklam piyasasında payının %40’lar seviyesine ulaşacağı öngörülüyor ve bu durdurulamaz yükseliş artık ister istemez pek çok firmanın pazarlama departmanını dijital ortama kaydırmasını öngörüyor. İş ilanı sitelerinde firmaların “Dijital pazarlama direktörü” pozisyonunda eleman arayışları geçen yıla göre %300 oranında artmış durumda. Fakat bu piyasa oldukça yeni olduğundan, sektörde deneyimli personel bulmak oldukça zor. Bu nedenle de firmalar outsourcing uygulayarak piyasada çeşitli alanlarda dijital pazarlama faaliyeti sürdüren freelancerlara ve firmalara başvuruyorlar.

Kısaca dijital ortamlarda yerel piyasaların geldiği konumdan da bahsedelim. Günümüzde dijital ortamların artık büyük oranda mobil kullanıcılar tarafından kullanılması nedeniyle, lokasyon bazlı aramalar çok önem kazanmıştır. Bu konseptten şu yazıda bahsetmiştik. Google bulunduğunuz lokasyona göre aradığınız hizmeti haritalı bir şekilde size sağlıyor ve civar işletmeler için (eğer dijital ortam iyi kullanılıyorsa) oldukça önemli bir avantaj sağlıyor.

1- Haritalara İşletmenizi Ekleyin

Dijital piyasada herşeyden önce haritalarda işletmenizin doğru lokasyonda bulunması çok önemlidir. Günümüzde Google Haritalar’ı aynı zamanda lokasyonel aramalarda referans oluyor. Bu nedenle de işletmenizin Google MyBusiness yardımı ile haritalarda aktif bir şekilde yer almasını sağlayabilirsiniz. İşletmenizin çalışma saatlerini, açık adresini, telefonunu, web sitesini ve ilgili fotoğraflarınızı eklemeyi unutmayın. Bu konuda detaylı bir danışmanlık almak için tıklayınız.

2- Yerel Hedef Kelimelerinizi Seçin

Yerel piyasalarda en çok şu kombinasyonda anahtar kelime seçimi yapılır :

Lokasyon + Sektör

Örnek : Ankara evden eve nakliyat

Bulunduğunuz bölgedeki hedef kelimelerinizi seçtikten sonra, arama motoru optimizasyonu çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

3- Yerel Medyayı Kullanın

Yerel medya kanalları arasında en büyük ilgiyi o lokasyonda yayın yapan haber siteleri ve radyolar görmektedir. Yerel medyaya ait bu web sitelerinde ve sosyal medya hesaplarında tanıtım yazısı almak, reklamlarınızı yayınlamak ve mümkünse bir röportaja yer vermek, özellikle yerel piyasada yeni iseniz size çok büyük bir bilinirlik getirecektir. Yerel pazarın özellikle kültürel farklılıkları olabilir, eğer bölgede yeni işe başlayacaksanız, bu kültürel farklılıkları öğrenmeniz, size kampanyanız sürecinde fazlasıyla yardımcı olacaktır.

4- Adwords Kullanın

Google’ın reklam ağı olan Adwords, günümüzde dünyanın en büyük reklam ağlarından biridir ve dijital ortamda Google kullanıcılarına ulaşır. Ülkemizde Google’ın pazar payının %95 civarında olduğunu söylersek, çok büyük bir kitleye erişmeniz mümkün olacaktır. Hedef kelimelerinizde, coğrafi hedefleme yapabileceğiniz gibi, mesai saatlerinizde reklamlarınızın görünmesini sağlayabilir, müşterinizin tam da ihtiyaç duyduğu anda onlara hizmet götürebilirsiniz. Mesai saatleriniz dışında reklamlarınızı kapalı konumda tutmak size aylık bazda %35’lik bir maliyet avantajı sağlar.

5- İletişim Kanallarınızı Açık Tutun

Özellikle anında hizmet götürmeniz gereken bir sektörde çalışıyorsanız, örneğin restaurant veya tesisatçı, iletişim kanallarınızı daima açık tutmalısınız. Çünkü restaurant işletiyorsanız insanlar karınları acıktığında, tesisatçı işletiyorsanız da insanlar herhangi bir beklenmedik problemle karşılaştıklarında size ulaşmak isteyeceklerdir. Böylece hızlı şekilde hizmet götürmeniz gerekecektir. Bu nedenle özellikle müşterilerinize özel hazırladığınız sipariş, teklif ve iletişim sayfalarınızın daima güncel olmasına ve ulaşılabilir olmanıza dikkat edin.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir