Bloglama Nedir, Nasıl Yapılır ?

Bloglama, kimliğinizi markalamanın ve becerilerinizi tamamlamanın harika bir yoludur. Herkes teknik olarak bir blog yazarı olabilse de, güçlü yazma becerileri şarttır.

Etkili blog yapmak için, bir kitleyi korumak için tutarlı bir şekilde özgün, düşünce içeren ve harekete geçirici makaleler oluşturmanız gerekecek. Bir alanda uzmanlaşmış iseniz ve profesyonel hizmet veriyorsanız, kullanıcı yorumları almak, anahtar kelime araştırması yapmak, sosyal medya kullanmak, ortak çalışma ve pitching yapmak gibi tutarlı bir şekilde tanıtım ve pazarlamanızı gerektirir. Nihai olarak net yazılı, dil bilgisi, noktalama işaretleri, resim düzenleme becerileri ve sosyal medya anlayışına sahip herkes etkin bir blog yazarı olabilir.

Popüler bir blog yazarı haline gelmek tutarlı bir çaba gerektirirken, SEO temelli yazılar yazmak sizin iç SEO konseptinize büyük faydalar sağlamaktadır.

SEO’nun Temellerini Öğrenin

Özellikle yerel anlamda ve sektörel bazlı hizmet veriyorsanız, buraya tıklayarak Yerel SEO hakkında temel bileşenleri öğrenerek işe başlayabilirsiniz. WordPress başta olmak üzere tüm yazılımlarda, blog mesajlarınızı, başlıklarınızı, alt başlıklarınızı ve anahtar kelimelerinizi optimize edebilmeniz için Arama motoru Optimizasyonu’nu (SEO) anlamak çok önemlidir. SEO teknikleri sayesinde, birisi belli bir konuda bilgi ararken makalenizin çıkması daha olasıdır. Sıralamanızın yükselmesi zaman alır ve büyük olasılıkla hemen olmaz. Bununla birlikte, SEO algoritmaları, blog yazılarınızı yazarken göz önüne almanız gereken en önemli kriterlerden biridir.

Özellikle teknik çalışmalara büyük önem vermelisiniz. Çoğu blog platformu, basit ve kullanıcı dostudur, bloglamayı temel bilgisayar becerilerine sahip herkes için erişilebilir hale getirir. Blogunuzun sahipliğini üç büyük arama motoruyla doğrulayacak, SEO tekniklerini kolayca uygulamanıza izin verecek bir Google Web Yöneticisi hesabı oluşturarak blog platformunuzu senkronize edin. Google Web Yöneticisi Araçları ile web sitenizi yönetmeye ve ölçümlemeye başlayın. Web sitesi kurduktan sonra neler yapılmalıdır adlı makalemizde bu hususta daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

 

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir