Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir ?

Arama motoru pazarlaması (SEM) olarak da literatürde yer alan arama motoru reklamcılığı, belirli bir ücret karşılığında arama motorlarında belirli anahtar kelimelerde bir firmanın ürün ya da hizmetlerinin öne çıkarılmış şekilde son kullanıcıya sunulması olarak tanımlanabilir. Bu konseptin arama motoru optimizasyonundan temel farkı, arama motoru optimizasyonu organik sonuçlar denilen ve optimizasyon çalışmaları ile ulaşılabilen doğal sıralamalarda üst sıraları hedeflerken, arama motoru reklamcılığı belirli bir ücret karşılığında belirli anahtar kelimelerde ürün ve hizmet tanıtımını hedeflemektedir. Bu reklamcılık modelinde, web sayfalarının kalite ve içeriğinden çok reklama ayrılan bütçe ön plandadır. Herhangi bir anahtar kelime için ayrılan bütçe arttıkça, arama motorlarında sonucun görüntülendiği sıralama da o oranda yükselmektedir. Bu durum da, arama motoru reklamcılığı servislerini kullanan firmaların arasında aynı organik aramalara hitap eden SEO çalışmalarında olduğu gibi benzer bir iç rekabet ortamı doğurmaktadır. Günümüzde, bazı anahtar kelimelerde rekabet o kadar yüksek boyutlardadır ki, bir ziyaretçi tıklaması elde etmek için onlarca lirayı gözden çıkarmak gerekmektedir.

Dünyada en yaygın kullanılan SEM uygulaması Google Adwords platformudur. Adwords hakkında detaylar için tıklayınız.

Arama motoru reklamcılığı konseptinin özellikle 2010 yılı sonrasında büyük değişime uğradığı gözlemlenmektedir. Daha önceleri, yüksek oranda KOBİ adı verilen küçük ve orta ölçekli işletmeler tarafından kullanılan bu uygulama, günümüzde büyük çaplı faaliyet gösteren işletmeler, e-ticaret siteleri ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmeler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, arama motoru reklamcılığı alanındaki yatırımların Türkiye’de son yıllarda ciddi bir oranda artış gösterdiği bazı araştırmalar ile ortaya konulmuştur. IAB Türkiye tarafından yapılan araştırmaya göre, dijital reklam yatırımları toplamı 1.87 Milyar Türk Lirası’na ulaşırken, arama motoru reklam yatırımları ise 706,6 Milyon Türk Lirası’na ulaşmıştır. Bir önceki yıla oranlar %13,7 büyüyen dijital reklamcılık sektöründen daha büyük bir büyüme gösteren arama motoru reklamcılığı sektörü 2015 yılının ardından %20’lik bir büyüme kat ederek en yüksek yüzdeyle artış gösteren dijital reklamcılık uygulaması olmuştur. Bu durum da ülkemizde arama motoru reklamcılığının ne denli önemli bir konumda olduğunu ve her geçen gün büyük çaplı firmalar tarafından tercih edilme oranlarının arttığının gözle görülür bir kanıtıdır.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir