Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir ?

Search Engine Optimization (SEO) ya da Arama Motoru Optimizasyonu olarak bilinen ve günümüzün internet kullanımında çok önemli bir yeri olan bu teknik ile temel olarak işletmeler kendilerinin sattığı ürün ya da verdikleri hizmetleri arama motorlarında sorgu yapan insanlara tanıtmayı amaçlamaktadır. Arama motoru kullanıcıları genelde arama sorgusu yaptıklarında, ilk sıralarda çıkan sonuçlara tıklayarak o web sayfalarını ziyaret etme eğilimindedirler. Genelde bu sayfada aradığı içeriği bulan kullanıcı, alışveriş sürecini tamamlamış olur, böylece ilk sıralarda çıkan sayfalar, arama motoru optimizasyonu çalışmaları sonucunda bir pazarlama aktivitesi yapmış ve bunu satışa dönüştürerek başarıya ulaşmış olurlar. Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının temel amaçlarından biri başarılı bir e-ticaret ve hizmet tanıtımı sayfası üretmek olduğu kadar, arama motorlarının sonuç ekranlarında üst sıralarda yer almaktır. Yapılan araştırmalara göre arama sonuçlarının üst basamaklarında yer alan işletme ve e-ticaret sitelerinin daha fazla ziyaretçi sahibi oldukları ve bu ziyaretçileri satışa dönüştürmede daha başarılı oldukları gözlemlenmektedir. Buradan yola çıkarak aşağıdaki tabloda herhangi bir arama motorunda sorgulanan rastgele bir sorguya ait sonuçlar ve ziyaret yüzdelerinin değişimi açıklanmıştır. Şimdi “SEO Nedir ?” sorusuna bir örnekle yanıt arayalım.

Arama Motoru Optimizasyonu – SEO Nedir ?

Resimdeki örnek arama sorgusu detaylı bir şekilde incelendiğinde, ilgili sektörde lider işletmenin internet ortamında ilk sırada yer alan WEBSİTE A olduğu görülmektedir. Ortalama bir kelimede sıralamada ilk sırada yer alan web sitesinin ziyaretçilerin en az %75’ine sahip olduğu ve pazarda lider konumunda olduğu görülmektedir. Buradan hareketle, diğer firmalara ait web sitelerinin takipçi konumunda olduğunu söylenebilir. İkinci sırada yer alan WEBSİTE B’nin pazara ait ziyaretlerin ortalama %15’ine, WEBSİTE C’nin pazara ait ziyaretçilerin ortalama %6’sına, WEBSİTE D’nin pazara ait ziyaretçilerin ortalama %3’üne ve son olarak WEBSİTE E’nin pazara ait ziyaretçilerin ortalama %1’ine sahip olduğu gözlemlenebilmektedir.

Arama Motorlarında Sıralamanın Önemi

Tablodaki örneklemden anlaşılacağı üzere, arama motorlarındaki sıralama ile web sitelerini ziyaret eden ziyaretçiler arasında doğru orantılı bir ilişki söz konusudur. Yani, işletmelere veya e-ticaret girişimlerine ait web sitelerinin hedef sorgularda elde ettiği sıralamalar, o işletmelerin dijital pazarlama stratejilerinin ne derece başarılı olduğuyla doğrudan ilişkilidir. Bu ilişkinin önemi özellikle satış başına elde edilen kâr marjı ile de yakından ilgili olup, bu durum harcanan optimizasyon ve reklam maliyetine oranla daha yüksek bir getiri sağlıyorsa, işletmeler dijital ortamda yüksek karlılıkla çalışıyor anlamına gelir.

Günümüzde pek çok kişiye istihdam sağlayan sıralama bazlı optimizasyon çalışmaları, dijital dünyanın artan rekabet koşullarında çok önemli bir yer tutmaktadır. Arama motorlarında sıralamanın aynı zamanda firmaların marka imajları (brand image) için önemli bir yeri vardır. Örneğin ; bir kullanıcı arama motorlarında ilgili markaya ait ürün veya hizmet sorgulaması yaptığında, ulaşmak istediği markanın sonuçlarını görmeyi ister. Burada doğru arama motoru konumlandırması yapan firmalar, etkili ve direkt sonuçlara sahip olarak kendilerini hedefleyen son kullanıcılara kolaylıkla ulaşabilmektedir. Şüphesiz ki bu erişilebilirlik, firmaların marka imajına olumlu etki yansıtmaktadır. Aksi durumda, bir kullanıcının arama motorlarında yaptığı marka bazlı aramalarda rakip markaların ürünlerinin ilk sıralardan karşına çıkması, ilgili markanın imajının ciddi anlamda zedelenmesine sebep olmasıdır. Bu da geçmişte marka bilinirliği sağlamayı başarmış bir firmanın, dijital entegrasyona gereken önemi vermediğini ortaya koymaktadır.

Tabloda görüldüğü gibi burada kullanıcı “Marka B” arama sorgusunu yapıyor, fakat ilk sırada Marka A olduğunu gözlemlenmekte. Bu durum ilgili ürün veya hizmet segmentinde Marka A’nın bilinirliğini dolayısıyla marka imajını arttırırken, aynı zamanda asıl hedef olan Marka B’nin marka imajını olumsuz yönde etkilemektedir. Burada Marka B’nin doğru bir hedefleme ile ilgili aramalarda üst sıraları elde etmesi, kendi imajı ve müşteri potansiyeline ulaşması açısından oldukça önem arz etmektedir. Zira, Tabloda gösterilen durumda son kullanıcılar ilk olarak Marka A’nın web sitesini çoğunlukla ziyaret etmektedir.
Özetle, arama motoru sıralamaları ile satış potansiyeli ve marka imajı arasında güçlü bir ilişki olduğunu söylemek mümkün. Nitekim, özellikle e-ticaret sitelerinin dünya çapında geliştiği ve tüm sektörlere yayıldığı 2000’li yıllarda, bu işletmeler müşterilerinin çok büyük bir kısmının organik ziyaretçi olarak tabir edilen arama motoru sorgularından tıklama yapan kişilerden oluştuğunu söylemek mümkün. Bu sayede, e-ticaret siteleri doğrudan lokasyon, sektör, ürün vb. onlarca farklı ürün ve hizmet çeşidine göre hedef kullanıcılarını arama motorlarından elde edebiliyorlar. Kısacası, arama motorlarının günümüz ticaret dünyası için vazgeçilmez bir kaynak olduğunu söyleyebiliriz.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir