Anahtar Kelimeler ve Meta Açıklamalar Nedir ?

Keywords olarak bilinen Anahtar kelimeler web sayfanızda içeriğinizin bir veya birkaç kelime ile özetlenmiş hali olarak tanımlanabilir. Arama motorlarına web sayfanızın içeriğinin tanıtılmasına yardımcı olan bu anahtar kelimeler, optimizasyon sürecinde önemli bir yer tutmaktadır. Arama motorlarına ait bot olarak tabir edilen yazılımlar, bu anahtar kelimeler sayesinde sayfalara ait içerikleri sınıflandırabilmektedir. Bu sınıflandırma sonrası, anahtar kelimeler kendi ilgili rekabette oldukları kelimelere göre bir sıralama alarak arama motorlarında bir konum sahibi olmaktadır. Bu konumlar oldukça dinamik, değişken ve pazarlama konseptinde son derece etkilidir, bu durum da arama motoru optimizasyonunun bugün dünyada önemli bir sektör haline gelmesini sağlamıştır.

Resimde kodlama biçiminde sayfaya entegre edilen anahtar kelimelerin bir örneği görülmektedir. İlgili örnekte seçilen sayfada ayakkabı, erkek ayakkabı ve kadın ayakkabı kelimeleri anahtar kelimeler olarak seçilmiş ve arama motorlarında hedeflenmiştir. Bu hedeflemenin yapılması ve sayfa içeriğinin bu kelimelerle uyumlu olması, bu sayfanın arama motorlarında ilk sıralarda yer alacağını garanti etmez. Bir ürün veya hizmet sektöründe rekabet arttıkça doğal olarak pazardaki firma ve e-ticaret mağazası sayısı da artacaktır. Bu durumun da doğal bir sonucu olarak aynı anahtar kelimelere sahip onlarca sayfa ortaya çıkacak ve dijital ortamda yeni bir rekabete girişeceklerdir. Burada arama motorlarının kendi algoritmaları ve kalite kriterleri konumlandırmayı etkileyen baş aktörlerdir. Fakat, anahtar kelimenin sayfa içerikleriyle uyumlu olması, anahtar kelimelerin potansiyel müşterinin aradıklarıyla alakalı olması ve görsel kalite (özellikle ürün satışı yapan e-ticaret girişimleri için) sıralamayı etkileyen en önemli faktörler arasında gösterilebilir.

Anahtar kelime seçimi özellikle, belli bir sektör ve lokasyonda ürün ve hizmet kombinasyonu yaparak pazarlama faaliyetlerinde başarılı olarak, nihayetinde satışlarını arttırmayı amaçlayan firmalar için önemli bir husustur. Etkili bir anahtar seçimi, doğru ve kullanıcı dostu içerikle birleştiği zaman, daha iyi arama motoru sıralamaları elde etme ihtimalinin artmasının yanı sıra, kullanıcıların web sitelerini ziyaret ettiklerinde edinilen dönüşüm oranlarının da iyileştirmesine katkı sağlamaktadır. Bu nedenle anahtar kelime seçimi, kullanıcı deneyimi (UX) adı verilen ve temel amacı potansiyel müşterilere daha iyi bir ziyaret deneyimi sağlamak olan konseptten ayrı düşünülemez. Günümüzün yüksek rekabetli dijital ortamı göz önünde bulundurulduğunda, anahtar kelime seçimi sürecinin dijital pazarlamanın en önemli kilometre taşlarından biri olduğu söylenebilir.

Meta açıklamalar ise sayfanın anahtar kelimeleri ile bağlantılı olarak, içerik hakkında kısa bir bilgi veren cümle veya cümlecik olarak tanımlanabilir. Genelde sayfa ile ilgili kısa bir bilgi ya da giriş cümlesi şeklinde kurgulanmaktadır. Meta açıklamalar, İngilizce dilinde “description” anlamına gelir ve aynı terimle kodlaması yapılır. Bu açıklama konsepti yine arama motoru optimizasyonunda önemli bir yere sahiptir. Çünkü, farklı arama motorlarına ait bot adı verilen yazılımlar, anahtar kelimeler ile birlikte meta açıklamalara da konumlandırma açısından büyük değer vermektedirler. Meta açıklamalar kodlama dilinde şu şekilde kullanılmaktadır :

Resimdeki örneklemde gördüğümüz meta açıklaması, sayfanın içeriği hakkında kısa bir bilgi vermektedir. Buradan hareketle sayfanın içeriğinde farklı tarzlarda erkek ve kadın ayakkabılarına ait ürünler olacağı varsayımına sahip olunmakta. Eğer sayfa içeriği de anahtar kelimeleri ve meta açıklamayı destekleyecek şekilde dizayn edilmişse, bu durumda oluşturulan bu dijital pazarlama stratejisi firma için başarılı olma potansiyeline sahiptir. Sonuç olarak, meta açıklamaların arama motoru sıralaması ve potansiyel müşteri hedefleme hususları için vazgeçilmez bir araç olduğu söylenebilir.

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir