2017’nin Dikkat Çeken SEO Trendleri

2017 yılı özellikle dijital pazarlama ve SEO alanında pek çok gelişmeye açık gibi görünüyor. Özellikle sosyal medya devlerinin çok hızlı bir giriş yaptığı yılda, yerel ve sektörel aramaları hedefleyen firmalar için de yeni teknikler öne çıkıyor.  Tabii ki, yeni bir yıl yeni SEO spekülasyonları ve trendleri anlamına geliyor. Arama motoru optimizasyonunda birkaç yıldır çalışmış ve çalışmaya devam edecek bazı bileşenler olsa da, odaklanmaya başlamanız gereken yeni eğilimler her zaman olacaktır.

1- Sosyal Medyanın Önemi İyice Artacak

Günlük sosyal medyada ne kadar etkinlik ve katılım gerçekleştiğini düşünün. Sosyal medyada ürün ve hizmetler keşfediliyor, tüketiciler müşteri desteğine ihtiyaç duyduklarında sosyal medyaya yöneliyor ve çeşitli markalar artık sosyal medya ve dijital pazarlama departmanı oluşturuyorlar. Eğer lokal bir işletmeniz varsa, sosyal medyada aktif bir pazarlama stratejisi lokasyon hedefleyerek oldukça etkili olmaya başladı.

2- Sesli Aramalar Artacak

Google Home ve Amazon tarafından yankı uyandıran yenilik, tüketicilerin bir parmağını kaldırmadan istediklerini aramasına olanak tanır. Özellikle ABD’de bazı firmaların sesli sipariş uygulamasına başlamasıyla birlikte, sesli arama yapma özelliği her geçen gün yaygın hale geliyor.

3- Mobil Stratejilere Bağlılık Artacak

Yerel SEO alanında sektörel ve lokasyonel hizmet veren firmaların mutlaka ele alması gereken konulardan biri de mobil stratejiler. Özellikle mobil cihazların konum belirleme özelliklerinden faydalanarak lokasyonel bazlı aramalara yönelik hede kelimeler için mobile optimize edilmiş ve hızlı sipariş olanağı veren uygulama ve web siteleri artık mutlak bir zorunluluk haline geliyor. Peki, yerel seo nedir ? Yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

4- HTTPS Günden Güne Büyüyecek

HTTPS (Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü) artık bir opsiyondan ziyade, kurumsal firmalar için zorunlu hale gelmeye başlıyor. Bu protokol, kullanıcının bilgisayarıyla web siteniz arasında güvenli veri alışverişini sağlar. Tüketiciler birkaç yıl önce olduğundan çok daha fazla internete meraklı ve artık bir web sitesini ziyaret ederken güvenli bir deneyimden başka bir şey beklemiyorlar. HTTPS’ye geçiş maliyeti çok az ve güvenlik avantajlarından ayrı olarak, Google bunun bir sıralama sinyali olduğunu doğruladı.

5- Uzun, Açıklayıcı ve Görsel İçeriğin Önemi Artacak

Özellikle uzun yazılar, detaylı örneklerle beslenmiş ve yoğun görsel kullanılmış içeriklerin önemi gittikçe artıyor. Bunu pek çok listeleme ve e-ticaret sitesinde güncel olarak görmektesiniz. Özellikle e-ticaret sistemlerinde kategorilendirmede uzun ve görsel içerikler tercih ediliyor. Peki ya, e-ticaret sitelerinde kategorilendirme nedir ? 

İngilizce Ekonomi mezunu, Dijital Pazarlama Yönetimi master-level. Uzun yıllardır Dijital Pazarlama, Sosyal Medya, SEO ve Yerel SEO yöneticiliği yapıyor. Yeminli tercüman ve editör. YerelSEO.net kurucusu, yatırımcı ve girişimci.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir